Kadın girişimcilerin dijital okuryazarlık ve işletme performansı arasındaki ilişki: Gaziantep ili örneği
The relationship between digital literacy and business performance of women entrepreneurs: The case of Gaziantep province
- Tez No: 854927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Girişimcilik kavramı ülkelerin istihdamına, refahına ve uzun vadeli büyümesine olumlu etkisi nedeniyle giderek önemi artan bir kavram ve araştırma alanı haline gelmiştir. Teknolojik ilerlemeler ve artan ekonomik beklentiler sayesinde kadın girişimcilik kavramı da ön plana çıkmıştır . Son yıllarda kadınların işgücü piyasasına katılımı ve girişimcilik faaliyetlerinde daha aktif rol almaları, gelişmekte olan ekonomiler için büyük katma değer sağlamaktadır. Küresel dünyada yaşanan dijital değişim hayatımızın her alanını etkilediği gibi işletmeler üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Bu değişimleri yönetmek için günümüz koşullarında dijitalleşmeyi benimsemek ve tüm bu süreçleri yönetecek girişimcilik becerilerini kazanmak gerekmektedir. Araştırmanın amacı kadın girişimcilerin dijital okuryazarlık becerilerini ortaya koymak ve bu beceriye sahip kadınların işletme performansı düzeylerini belirlemektir. Çalışmada nicel araştırma türlerinden çevrimiçi anket yöntemi kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde katılımcılar demografik özelliklerin belirlenmesi için Kişisel Bilgi Formunu doldurmuştur. İkinci bölümde Bayrakçı ve Narmanlıoğlu (2021) tarafından geliştirilen Dijital Okuryazarlık Ölçeği yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise Rose ve Shoham (2002) ile Matsune ve Mentzer (2000) çalışmalarından yararlanılarak Hamşıoğlu (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan İşletme Performansı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi; Gaziantep TOBB Kadın girişimciler kurulu ,Kadın Girişimcileri Destekleme Merkezi (KAGİDEM) ve Gaziantep Girişimci İş Kadınları Derneği (GAGİAD) üyesi 240 kadın girişimciden oluşmaktadır. Araştırmanın bulgularına göre kadın girişimcilerin dijital okuryazarlık becerileriyle işletme performansları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of entrepreneurship has become an increasingly important concept and research area due to its positive impact on the employment, welfare and long-term growth of countries. Thanks to technological advances and increasing economic expectations, the concept of women entrepreneurship has also come to the fore. In recent years, women's participation in the labour market and their more active role in entrepreneurial activities provide great added value for developing economies. The digital change in the global world has a significant impact on businesses as it affects every aspect of our lives. It is necessary to adopt digitalisation in today's conditions and gain entrepreneurial skills to manage all these processes. The aim of the research is to reveal the digital literacy skills of women entrepreneurs and to determine the level of business performance of women with this skill. In the study, online survey method, one of the quantitative research types, was used. In the first part of the questionnaire, participants filled in the personal information form to determine demographic characteristics. The second section includes the Digital Literacy scale developed by Bayrakçı and Narmanlıoğlu (2021). In the third part, the Business Performance scale adapted into Turkish by Hamşıoğlu (2015) using the studies of Rose and Shoham (2002) and Matsune and Mentzer (2000) was used. The sample of the research consists of 240 women entrepreneurs who are members of Gaziantep TOBB Women Entrepreneurs Board, Women Entrepreneurs Support Centre (KAGİDEM) and Gaziantep Entrepreneur Business Women Association (GAGİAD). According to the findings of the research, a significant relationship was found between the digital literacy skills of women entrepreneurs and their business performance.