The effect of groundwater on building foundations
Yeraltı suyunun bina temellerine etkisi
- Tez No: 854936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN DOĞRUÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, yeraltı suyunun bina temelleri üzerindeki etkilerini incelemeyi ve araştırmayı hedefledi. Tanımlayıcı analitik bir yaklaşım benimsendi. Bu metod, gerçek yaşamdaki durumların ve olayların detaylı ve eksiksiz bir betimlemesine odaklanarak incelenmesi ve araştırılmasına dayanmaktadır. Belirli yöntemler kullanılarak veri toplama ve analiz etme süreciyle, bu durumları niteliksel ve niceliksel olarak doğru bir şekilde tanımlamayı içermektedir. Çalışma, konuyla ilgili çeşitli istatistiksel yöntemlerin ve tedavilerin kullanımını içeren bir metodolojiyi benimsemiştir. Numune prosedürü, değişken sonuçları ve doğru analiz için sonuçların dikkate alındığı rastgele seçilen numunelerden oluşan bir dizi dişin kullanılmasıyla gerçekleştirilen rastgele numune alma tekniğine dayanmaktadır. Örneklem, 60 katılımcıdan oluşmaktadır ve bağımlıdır. Çalışmada SPSS programı kullanılmış olup, ana bulgular şunlardır: Bölgedeki yeraltı suyu seviyesinin değerlendirilmesi önemlidir çünkü bu, binalar üzerinde çeşitli şekillerde etkiler gösterebilir. Yeraltı suyunun binalar üzerindeki etkisini kontrol altına almak için bir dizi inşaat alternatifi bulunmaktadır, ancak bu alternatiflerin uygulanmasını engelleyebilecek bazı faktörler mevcuttur. Bu engellerden biri finansman eksikliğidir. Çalışmanın ana önerisi, yeraltından yükselen suyun binaların duvarlarına kılcal hareketle etkisini kontrol etmek için neme dayanıklı membranların, örneğin asfalt veya polietilen gibi, duvarlar ve zemin arasına eklenmesidir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to explore and examine the effect of groundwater on building foundations. The descriptive analytical approach was adopted. This approach is based on the examination and exploration of real-life situations or phenomena, with a focus on providing a precise and comprehensive depiction of them. It involves describing these phenomena with accuracy, both qualitatively and quantitatively, utilizing specific methods that involve gathering data and analyzing its content. The applied method was used, which included the use of many statistical methods and treatments related to the subject of the study. The sample procedure was a random sampling technique whereby a number of dints from a randomly selected samples would be considered for the sake of varying conclusions and accurate analysis of results. A sample of (60) respondents were depended. SPSS program was used, the main results were, it is important to assess the groundwater level in the area, the impact of groundwater on buildings can be seen in a number of ways. There is a number of construction alternatives that can be used to control the impact of groundwater on buildings. There is a number of obstacles that can prevent the implementation of these construction alternatives. One obstacle is the lack of finance. The main recommends is the rise of water by capillary action through the walls of buildings can be controlled by incorporating damp proof membrane such as, asphalt, polythene which will serve as a barrier between water from the ground and the walls and floors.