Öğrencilerin matematik başarısını etkileyen faktörler: Türkiye örneği
Factors affecting students' mathematics achievement: The case of Türkiye
- Tez No: 854935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı PISA 2018 uygulamasında aile desteği, annenin ve babanın eğitim durumu, okul türü, başarısızlık korkusu, cinsiyet, duygu durumu, devamsızlık, empati kurma, rekabet, zorbalık, ev eşyaları ve BIT kullanımıyla ilgili değişkenlerin 15 yaşındaki öğrencilerin matematik başarı puanlarını nasıl etkilediğini incelemektir. PISA 2018 verilerinin kullanıldığı bu araştırmada 6890 kişiden oluşan Türkiye örneklemi veri seti üzerinden 3422 öğrencinin verileri değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda PISA 2018 uygulamasına katılan öğrencilerin matematik başarılarında; aile desteği, annenin ve babanın eğitim durumu, başarısızlık korkusu, cinsiyet, duygu durumu, devamsızlık, empati kurma, rekabet, zorbalık, ev eşyaları ve BIT kullanımıyla ilgili değişkenlerin nasıl etkisi olduğunu tespit etmek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda PISA 2018 matematik başarısının aile desteği, annenin ve babanın eğitim durumu, okul türü, cinsiyet, duygu durumu, devamsızlık, rekabet, zorbalık, ev eşyaları ve BIT kullanımıyla ilgili değişkenlerin başarıyı anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre PISA 2018 matematik başarısını etkileyeceği düşünülen anne ve babanın eğitim durumu yükseldikçe öğrencinin başarısının arttığı, erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre matematikte daha başarılı olduğu ve devlet okullarının matematik başarısında önemli bir değişken olduğu tespit edilmiştir. Bilgi iletişim teknolojilerinin öğrenci başarısını belirlemede etkisinin olumlu olarak çok düşük olduğu, evde ve okul dışı etkinliklerde bilgi iletişim teknolojilerinin kullanımının olumsuz etkilediği sonucu ortaya çıkmıştır. Bu anlamda bilgi iletişim teknolojilerinin daha verimli kullanımını sağlamayı amaçlayan eğitimlerin arttırılmasına önem verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine how variables related to family support, maternal and paternal education levels, school type, fear of failure, gender, emotional state, absenteeism, empathy, competition, bullying, household items, and BIT usage affect the mathematics achievement scores of 15-year-old students in the PISA 2018 application. In this research utilizing PISA 2018 data, the data of 3422 students from a Turkish sample of 6890 individuals was evaluated. To determine the impact of family support, maternal and paternal education levels, fear of failure, gender, emotional state, absenteeism, empathy, competition, bullying, household items, and BIT usage on the mathematics achievements of PISA 2018 participants, multiple linear regression analysis was employed. The analysis results indicate that PISA 2018 mathematics achievement is significantly influenced by variables such as family support, maternal and paternal education levels, school type, gender, emotional state, absenteeism, competition, bullying, household items, and BIT usage. According to the findings, it is observed that as the education levels of mothers and fathers increase, students' achievements also increase, male students outperform female students in mathematics, and state schools play a significant role in mathematics achievement. The study also reveals that the impact of information and communication technologies (ICT) on student achievement is very low and that the use of ICT in home and extracurricular activities has a negative effect. Therefore, it is crucial to prioritize the enhancement of training programs aimed at promoting more effective use of information and communication technologies.