Farklı Kimyasal Koşulların Sürme Su Yalıtım Malzemeleri ve Yalıtımlı Betonun Özelliklerine Etkisi
The Effect of Different Chemical Conditions on the Properties of Waterproofing Materials and Insulated Concrete
- Tez No: 872815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Betonarme yapıların en büyük problemlerinden biri, betonun suyla teması sonucunda zamanla dayanımını kaybetmesi ve servis ömrünün azalmasıdır. Su ve içeriğinde yer alan kimyasal maddelerin betonarme yapı elemanına nüfuz etmesi, betonun geçirimli yapısı sebebiyle, fiziksel ve kimyasal açıdan negatif etkiler meydana getirir. Bu nedenle betonun suya karşı korunması için çeşitli yalıtım malzemeleri ile su yalıtımı uygulamaları yapılmaktadır. Bu yöntemlerden biri, en önemli yapı elemanlarından biri olan temellerde, yeraltı suyu etkisine karşı sürme su yalıtım malzemelerinin kullanımıdır. Bu çalışmada bitüm ve poliüretan esaslı su yalıtım malzemeleri ve bu malzemeler ile yalıtımı yapılan beton numuneleri farklı kimyasal koşullara maruz bırakılmıştır. 2, 3 ve 4 mm kalınlıklarda hazırlanan bitüm ve poliüretan esaslı su yalıtım numuneleri, %5 ve %15 konsantrasyonlu magnezyum sülfat ve sodyum sülfat çözeltilerinde 28 gün boyunca bekletilmiştir. Aynı yalıtım malzemeleri ile C25/30 sınıfında tasarlanan beton numunelerine yalıtım uygulaması yapılmış ve elde edilen numuneler %7,5 ve %15 konsantrasyonlu magnezyum sülfat ve sodyum sülfat çözeltilerinde 28 ve 56 gün boyunca bekletilmiştir. Sürme su yalıtım numunelerinde, kütle değişimi, maksimum gerilme ve kopmada uzama deneyleri yapılırken; yalıtımlı beton numunelerinde ise kütle değişimi, ultrases, basınç, eğilme dayanımı ve yarmada çekme dayanımı deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçlarına göre, poliüretan esaslı su yalıtım malzemesinin bitüm esaslı malzemeye göre kimyasallara karşı daha dayanıklı olduğu ve hem dayanım hem kütle değişimi açısından daha olumlu sonuçlar verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems of reinforced concrete structures is that concrete loses its strength over time and its service life decreases as a result of contact with water. The penetration of water and the chemicals it contains into the reinforced concrete structural element creates negative physical and chemical effects due to the permeable structure of concrete. For this reason, waterproofing applications are made with various insulation materials to protect the concrete against water. One of these methods is using waterproofing materials against the influence of groundwater in foundations, which are one of the most important building elements. In this study, bitumen and polyurethane-based waterproofing materials and concrete samples insulated with these materials were exposed to different chemical conditions. Bitumen and polyurethane-based waterproofing samples prepared in 2, 3 and 4 mm thickness were kept in 5% and 15% concentrated magnesium sulfate and sodium sulfate solutions for 28 days. Insulation was applied to concrete samples that were produced in the C25/30 class with the same insulation materials, and the obtained samples were kept in 7.5% and 15% concentrated magnesium sulfate and sodium sulfate solutions for 28 and 56 days. While mass change, maximum stress, and elongation at break tests are performed on waterproofing samples; Mass change, ultrasound, pressure, bending strength, and splitting tensile strength tests were carried out on insulated concrete samples. According to the test results, it has been determined that polyurethane-based waterproofing material is more resistant to chemicals than bitumen-based material and gives better results in terms of both strength and mass change.