E-dönüşüm sürecinde muhasebe meslek mensupları üzerinde e-uygulamaların etkisi: İzmir ili örneği
The effect of e-applications on accounting professionals during the e-transformation process: The case of İzmir province
  1. Tez No: 854942
  2. Yazar: DUYGU ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GENÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde yaşanan bilgi teknolojilerinin gelişimiyle birlikte elektronik uygulamalar hayatımızın her alanında kullanılmaya başlamıştır. E-dönüşümün beraberinde getirdiği bu yenilikler muhasebe mesleğini de etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı e-dönüşüm sürecinde muhasebe meslek mensupları üzerinde e-uygulamaların etkisinin açıklanması olarak belirlenmiştir. Amaç doğrultusunda İzmir ilinde faaliyet gösteren 433 muhasebe meslek mensubunun katıldığı bir anket uygulanmıştır. Ankette“kesinlikle katılmıyorum, katılmıyorum, kararsızım, katılıyorum ve kesinlikle katılıyorum”şeklinde ifadelerin yer aldığı beşli likert kullanılmıştır. Bu araştırmada verilerin değerlendirilmesi için SPSS 22 paket programı kullanılmış ve program içinde istatistiki tekniklerden yararlanılmıştır. Katılımcıların elektronik dönüşüm ve elektronik uygulamalar ile ilgili algı düzeylerinin başlıklar altında toplanarak daha kolay analiz edilebilmesi için ve çok sayıdaki değişkenin daha az sayıda ve belirli değişkenler ile ifade edebilmesi için açıklayıcı faktör analizi çalışmada kullanılmıştır. Ulaşılan sonuçlar, e-dönüşüm sürecinde e-uygulamaların yaygınlaştığını, bunun muhasebe meslek mensupları tarafından benimsendiğini göstermektedir. E-dönüşüm sürecinde muhasebe meslek mensuplarının e-uygulamalar konusundaki yaklaşımları; cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, mesleki unvan, tecrübe, bilgisayarlı muhasebe dersi alma durumu gibi değişkenlerden etkilenmektedir. Gelir düzeyi ise herhangi bir etkiye sahip değildir.
Özet (Çeviri)
With the development of today's information technologies, electronic applications have begun to be used in every aspect of our lives. These innovations brought about by e-transformation have also affected the accounting profession. The purpose of this study was determined to explain the impact of e-applications on professional accountants in the e-transformation process. For the purpose, a survey was conducted with the participation of 433 professional accountants operating in Izmir. A five-point Likert scale containing expressions such as“strongly disagree, disagree, undecided, agree and strongly agree”was used in the survey. In this research, SPSS 22 package program was used to evaluate the data and statistical techniques were used in the program. Explanatory factor analysis was used in the study in order to analyze the perception levels of the participants about electronic transformation and electronic applications more easily by collecting them under headings and to express the large number of variables with fewer and specific variables. The results obtained show that e-applications have become widespread in the e-transformation process and have been adopted by accounting professionals. Professional accountants' approaches to e-applications in the e-transformation process; It is affected by variables such as gender, age, marital status educational status, professional title, experience, and status of taking computerized accounting courses. Income level does not have any effect.