Dijitalleşmenin muhasebe meslek mensupları üzerindeki etkisinin teknoloji kabul modeli ile incelenmesi: Antalya ili örneği
Examining the impact of digitalization on accounting professionals with the technology acceptance model: The case of Antalya province
  1. Tez No: 854943
  2. Yazar: ZEYNEP IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GENÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dijitalleşme ile gelen teknolojik yenilikler neticesinde değişimler ortaya çıkmaktadır. Bu değişimlerden etkilenen mesleklerden birisi de muhasebe mesleğidir. E-uygulamaları beraberinde getiren dijitalleşme muhasebe meslek mensuplarını da etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı dijitalleşmenin muhasebe meslek mensupları üzerindeki etkisini teknoloji kabul modeli ile incelemektir. Çalışmada Antalya ilinde faaliyet gösteren 406 muhasebe meslek mensubunun katıldığı 14 demografik, 27 teknoloji kabul modeli ölçek soruları ile anket uygulaması yapılmıştır. Muhasebe meslek mensuplarının dijitalleşme etkisini görebilmek için SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Dijitalleşme etkisini katılımcıların demografik bilgilerine göre ölçen 14 hipotez belirlenmiştir. Araştırmaya katılım sağlayan muhasebe meslek mensuplarının; dijitalleşmeye yönelik algı düzeylerinin belirli başlıklar altında toplanarak daha kolay analiz edilebilmesi için ve ölçekteki ifadelere verilen cevaplar neticesinde ulaşılan verilerden elde edilen çok sayıdaki değişkenin daha az sayıda ve belirli değişkenler ile ifade edebilmesi için açıklayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda 4 faktör altında toplanan ifadeler yer almış ve çalışmaya yön vermiştir. Ulaşılan sonuçlara göre muhasebe meslek mensupları, dijitalleşmenin getirdiği yeniliklere uyum sağlamakta olduğu görülmüştür. Zaman tasarrufu sağlanması, hatalı işlem sayısının azalması, muhasebe işlemlerinin verimliliğinin artması dijitalleşmenin muhasebe mesleğine pozitif etkileri arasındadır. Çalışmada ayrıca muhasebe mesleğinde dijitalleşme gereğince bilgilerin teyit edilmesinin gerektiği, aksi durumda zarar örneklerinin ortaya çıktığı sonucuna varılmıştır. Çalışmanın sonuçları, muhasebe meslek mensuplarının dijitalleşmenin muhasebe mesleğine yönelik yeniliklerini büyük oranda benimsediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Changes occur as a result of technological innovations that come with digitalization. One of the professions affected by these changes is the accounting profession. Digitalization, which brings with it e-applications, has also affected professional accountants. The aim of this study is to examine the impact of digitalization on professional accountants with the technology acceptance model. In the study, a survey was conducted with 14 demographic and 27 technology acceptance model scale questions, with the participation of 406 professional accountants operating in Antalya. SPSS 22 package program was used to see the effect of digitalization on professional accountants. 14 hypotheses were determined that measure the digitalization effect according to the demographic information of the participants. Professional accountants who participated in the research; Explanatory factor analysis was applied in order to analyze the perception levels towards digitalization more easily by collecting them under certain headings and to express the many variables obtained from the data obtained as a result of the answers to the statements in the scale with fewer and specific variables. As a result of the analysis, statements collected under 4 factors were included and guided the study. According to the results obtained, it has been seen that professional accountants are adapting to the innovations brought by digitalization. Saving time, reducing the number of erroneous transactions, and increasing the efficiency of accounting transactions are among the positive effects of digitalization on the accounting profession. The study also concluded that information must be confirmed in accordance with digitalization in the accounting profession, otherwise examples of damage may occur. The results of the study show that professional accountants have largely adopted the innovations of digitalization for the accounting profession.