Züheyr b. Ebî Sülmâ'nın şiirlerinde edebî sanat
Literary art in Zuhayr b. Ebî Sulma's poems
- Tez No: 854955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİD HALİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Arap edebiyatının önemli bir dönemini temsil eden cahiliye döneminin meşhur simalarından olan Züheyr b. Ebî Sülmâ'nın şiirlerindeki edebi sanat çabası ele alınmıştır. Konunun örnekler ve kanıtlar ışığında tüm boyutlarıyla incelenmesi hedeflenmiştir. Bu hedef dorultusunda çalışma giriş ve dört başlık şeklinde tasarlanmıştır. Giriş bölümünde konunun önemi, kapsamı, hedefi ve yöntemi işlenmiştir. Birinci bölümde Züheyr'in şiirinde sanat yönü örneklerle açıklanmıştır. İkinci bölümde Züheyr'e göre şiirin musiki boyutunda sanat ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Züheyr'in şiirlerinde betimleme sanatı, dördüncü bölümde ise Züheyr'in edebiyattaki konumunun belirlenmesi amacıyla diğer şairlerle etkileşimi işlenmiştir. Çalışma neticesinde elde edilen bulgular sonuç kısmında maddeler halinde okuyucuyla paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Zuheyr b. Ebî SulmÂ, one of the famous figures of the period of ignorance, which represents an important period of Arabic literature. The literary artistic effort in Ebî Sülmâ's poems was discussed. It is aimed to examine the subject in all its dimensions in the light of examples and evidence. In line with this goal, the study was designed as an introduction and four headings. In the introduction section, the importance, scope, goal and method of the subject are discussed. In the first chapter, the artistic aspect of Zuheyr's poetry is explained with examples. In the second part, according to Züheyr, art is discussed in the musical dimension of poetry. In the third part, the art of description in Zuheyr's poems is discussed, and in the fourth part, Zuheyr's interaction with other poets in order to determine his position in literature. The findings obtained as a result of the study were shared with the reader in the form of items in the conclusion section.