Çamkoru tabiat parkı ve civarı karayosunu florasına katkılar
Contributions to the moss flora of çamkoru nature park region
  1. Tez No: 854969
  2. Yazar: ÖZGE İMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT URSAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yapılan bu çalışmada; Çamkoru Tabiat Parkı ve civarından (Ankara) toplanan 200 karayosunu örneğinin; mikroskop altında teşhis edilmesi sonucunda; 11 familya ve 23 cinse ait 60 takson (tür, alt tür ve varyete seviyesinde) tespit edilmiştir. Takson sayısı bakımından en zengin 5 familya sırasıyla: Grimmiaceae (19) Pottiaceae (8), Brachytheciaceae (8), Bryaceae (8), Orthotrichaceae (5). Takson sayısı bakımından en zengin 5 cins: Grimmia (10), Schistidium (8), Orthotrichum (5), Brachythecium (4) ve Ptychostomum (4) olarak bulunmuştur. Akrokarp taksonlar (45) floranın %75'lik kısmını temsil ederken, pleurokarp taksonlarda bu oran (15) %25'dir.Bu bulgular ışığında; Türkiye için ilk defa kaydı verilen taksonlar şunlardır: Schistidium marginaleH.H. Blom, Bedn.-Ochyra & Ochyra, Schistidium obscurumH.H. Blom, Köckinger & Ignatova. Türkiye'den ikinci defa kaydı verilen takson ise: Schistidium brunnescens Limpr.'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, 200 moss samples collected from Çamkoru Nature Park and its surroundings (Ankara) were microscopically diagnosed, resulting in the identification of 60 taxa (at the species, subspecies, and variety levels) belonging to 11 families and 23 genera. In terms of taxa number, the richest 5 families are Grimmiaceae (19) Pottiaceae (8), Brachytheciaceae (8), Bryaceae (8), Orthotrichaceae (5). The richest genus in terms of taxa number are; Grimmia (10), Schistidium (8), Orthotrichum (5), Brachythecium (4) ve Ptychostomum (4). While acrocarpous taxa (45) represent 75 % of the whole flora, the ratio of pleurocarpous ones (15) is 25 %.In light of these findings; The taxa recorded for the first time in Türkiye are: Schistidium marginale H.H. Blom, Bedn. Ochyra & Ochyra, Schistidium obscurum H.H. Blom, Köckinger & Ignatova. The taxon registered for the second time from Türkiye is Schistidium brunnescens Limpr.