Yukarı Yeşilırmak Havzasının yeraltı barajı için potansiyel inşa alanlarının belirlenmesi
Identification of potential construction sites for an underground dam in the Yukarı Yeşilırmak Basin
- Tez No: 854986
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİ AHMET YÜKSEL, DOÇ. DR. CİHAN ÖSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dünya genelindeki su kaynaklarına olan talebin artması, yeraltı barajlarını daha önemli hale getirmektedir. Bu tesislerin yer seçimi, etkinlik, dayanıklılık ve sürdürülebilirlik açısından kritik bir rol oynaması sebebiyle, suyun etkili depolanması, çevresel etkilerin azaltılması ve çeşitli risklere karşı dirençli olabilmesi için özenle planlanmalıdır. Yeraltı barajları, yerüstü barajlarına göre bir dizi avantaj sunmaktadır. Buharlaşma riskinin düşük olması, depolanan suyun uzun süreli muhafaza edilmesine imkan tanır. Ayrıca, çevresel etkileri daha az belirgindir ve ekosistemlere zarar verme potansiyeli daha düşüktür. Türkiye gibi su kaynaklarının hassas olduğu bölgelerde, yeraltı barajları su güvenliği ve temini açısından stratejik bir çözüm sunmaktadır. Yeraltı barajlarının inşası ve sürdürülebilirliği için ise jetgrout gibi modern tekniklerin kullanılması, tesislerin etkinliğini artırmakta ve uzun vadeli su güvenliğine katkı sağlamaktadır. Bu yöntemler, yeraltı barajlarının dayanıklılığını artırırken çevresel etkilere duyarlı bir yapı oluşturulmasına da yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, yeraltı barajlarının inşası ve bakımında jetgrout yönteminin kullanımı önemli bir strateji olarak öne çıkmaktadır. Dünya genelinde su kaynaklarının sınırlı olması ve artan talep, su yönetimi konusunda küresel bir aciliyet yaratmaktadır. Yeraltı barajları, suyun etkili bir şekilde depolanması ve yönetilmesiyle su güvenliğine katkıda bulunmaktadır. Bu tez çalışması,“Yukarı Yeşilırmak Havzasının Yeraltı Barajı İçin Potansiyel İnşa Alanlarının Belirlenmesi”konusunda yeraltı barajlarının yer seçimi sürecinin önemini vurgulayarak, bu yapıların sürdürülebilir su yönetimi açısından sunduğu avantajları ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing demand for water resources worldwide has highlighted the significance of underground reservoirs. Due to their critical role in site selection, efficiency, durability, and sustainability, careful planning is essential for effective water storage, reducing environmental impacts, and resilience against various risks. These reservoirs offer advantages over surface reservoirs, such as low evaporation risks, enabling long-term water storage with less pronounced environmental impacts and lower potential for harming ecosystems. Particularly in regions with sensitive water resources like Turkey, they present a strategic solution for water security and supply. Modern techniques like jet grouting enhance the construction and sustainability of underground reservoirs, contributing to their effectiveness and long-term water security. Therefore, the use of jet grouting emerges as a significant strategy in constructing and maintaining underground reservoirs. The global urgency for water management, driven by limited water resources and increasing demand, underscores the importance of underground reservoirs. They contribute to water security through effective storage and management. This thesis study emphasizes the importance of site selection for underground reservoirs, focusing on the 'Determination of Potential Construction Areas for the Underground Reservoir of the Upper Yeşilırmak Basin,' and addressing the advantages these structures offer in sustainable water management.