Energy dissipation for non-darcian flow of water passing through different gravel and rock grading
Farklı çakıl ve kaya değerlendirmesinden geçen suyun darcıan olmayan akışı için enerji tutulumu
  1. Tez No: 854988
  2. Yazar: YAQOOB KADHIM IMRAN AL-MAMOORI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Darcy yasası, akış hızının kritik bir değerden daha büyük veya daha küçük olduğu ve dolayısıyla Darciyen olmayan bir akış ürettiği belirli koşullar altında geçersiz olabilir. Darciyen olmayan akış problemlerinin, ilgili yüksek derecede doğrusal olmama nedeniyle başa çıkması nispeten daha zordur. Bununla birlikte, son birkaç on yılda, çeşitli jeoloji disiplinlerinde Darcian olmayan akış problemlerinin incelenmesinde büyük ilerleme kaydedilmiştir. Bu inceleme yazısında, Darciyen olmayan akış davranışını yöneten yasaların arka planını tanıtıyoruz. Ayrıca, yüksek ve düşük geçirgenlikli ortamlardaki Darsiyen olmayan akış ve ısı transferi, gaz fazı Darsiyen olmayan akış ve çok fazlı Darsiyen olmayan akış hakkındaki son gelişmeleri inceliyor ve detaylandırıyoruz. Çakıl malzemeler, kendiliğinden dolusavak barajları gibi hidrolik yapılarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Darcy yasası, mühendislik uygulamalarında topraktaki akışı temsil etmek için kullanılır, bu durumda akış Laminer olacaktır. Çakıl gibi kaba gözenekli malzemelerdeki akışı analiz ederken, hidrolik gradyan ile toplu akış hızı arasında doğrusal olmayan bir ilişkiye neden olan yüksek akış hızı nedeniyle sonuçlarda Darcy yasasından sapmaya yol açar. Bu çalışma, tek boyutlu çakıl boyunca akışın davranışını araştırmayı ve türbülanslı akış koşulu altında hidrolik iletkenlikteki hidrolik gradyan ve ortalama çakıl boyutunun etkisini belirlemeyi amaçladı. Bu çalışmada kullanılan gözenekli malzemeler, -4,75+4 ile -31,5+25“ ”mm arasında değişen çaplara sahip yedi adet tek boyutlu çakıl örneğidir. Çakıl numunelerinin hidrolik iletkenliğini ölçmek için bir hidrolik iletkenlik test teçhizatı yapılmıştır. Sonuçlar, çakıl boyutunun artmasının, küçük boyutlu parçacık mezar ortamına kıyasla çıkış basıncını artırması nedeniyle basınç değişimini azalttığını göstermiştir. Ayrıca, seçilen tüm ortamlar için artan sürtünme faktörü ile akış türbülansı seviyesi artmış, aynı zamanda çakıl boyutunu (-4,75+4)'ten (-31,5+25 mm)'ye çıkarmak akış türbülansı seviyesi için m-index'in (-31,5+25 mm) çukur boyutuna sahip ortamın %30'undan azı.
Özet (Çeviri)
Darcy's law can become invalid under certain conditions where the flow velocity is larger or smaller than a critical value, thereby producing a non-Darcian flow. Non-Darcian flow problems are relatively more difficult to deal with due to associated high degree of nonlinearity. Nevertheless, in the past few decades, great progress has been made in studying non-Darcian flow problems in several geoscience disciplines. In this review paper, we introduce the background of the laws governing non-Darcian flow behavior. We also review and elaborate on the recent developments on non-Darcian flow in high- and low-permeability media and non-Darcian flow associated with heat transfer, gas phase non-Darcian flow, and multiphase. Gravel materials are widely used in hydraulic structures such as self-spillway dams. Darcy's law is used in engineering applications to represent flow through soil in this case the flow will be Laminar. When analyzing the flow through coarse porous materials such as gravel it leads to deviation in the results from Darcy's law because of high velocity of flow that causes a nonlinear relationship between hydraulic gradient and bulk flow velocity. The present study aimed to investigate the behaviour of flow through monosized gravel and to determine the effect of hydraulic gradient and gravel mean size in hydraulic conductivity under turbulent flow condition. The porous materials used in this study were seven monosized gravel samples with diameters ranging from -4.75+4 to -31.5+25“ ”mm. A hydraulic conductivity test rig was constructed to measure the hydraulic conductivity of the gravel samples. The results showed that increasing gravel size lead to decrease the pressure variation due to increase the outlet pressure comparison with small size particle grave media. Moreover, level of flow turbulence increased with increase frictional factor for all selected media, at the same time increasing gravel size from (-4.75+4) to (-31.5+25 mm) lead to decrease m-index for level of flow turbulence to less than 30% of media with (-31.5+25 mm) grave size.