Vidalı kazıkların zayıf zeminlerde taşıma kapasitesinin deneysel ve sayısal çalışmalarla incelenmesi
Investigation of bearing capacity of screw piles in weak soils by experimental and numerical studies
- Tez No: 854989
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALHA SARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma içerisinde vidalı kazıkların çekme ve basınç kuvveti altındaki davranışlarını incelemek üzere deneysel ve sayısal analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kohezyonlu ve kohezyonsuz zemin olmak üzere iki farklı zemin seçilmiş ve deneyler bu zeminler ile gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalar kapsamında kohezyonlu ve kohezyonsuz zemin ortamları hazırlanarak kazıkların bu zeminler içerisindeki davranışı model yükleme deneyleri ile incelenmiştir. Bu bağlamda geleneksel (helezonsuz), üç helezonlu, beş helezonlu ve yedi helezonlu vidalı kazık olmak üzere dört farklı kazık deneylerde kullanılmış ve PLAXIS 3D kullanılarak sayısal analizlerde modellenmiştir. Vidalı kazıklarda helezon sayısının etkisi, kohezyonlu ve kohezyonsuz zeminlerdeki performansları, yenilme yüzeyleri, helezon verimliliği gibi parametreler incelenmiştir. Daha sonra geotekstil ile çekme kuvveti altındaki vidalı kazıkların performansını arttırmak üzere deneyler yapılmıştır. Ayrıca sodyum hidroksit, sodyum silikat ve uçucu kül kullanılarak oluşturulan bağlayıcı ile geotekstil üzerine kaplama yapılarak geopolimer kaplanmış geotekstil oluşturulmuş ve yine deneylerde çekme kuvveti altındaki performansı arttırmak üzere kullanılmıştır. PLAXIS 3D ile oluşturulan model, deneysel çalışma sonuçları ile doğrulandıktan sonra parametrik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, kohezyonlu zeminde helezon sayısı arttıkça basınç ve çekme kuvveti için de taşıma kapasitesi artmış, kohezyonsuz zeminde ise bu etki basınç kuvveti etkisi altında aynıyken çekme kuvveti etkisi altında düşüşe sebep olmuştur. Geotekstil ve geopolimer ile kaplanmış geotekstil kullanımı kohezyonsuz zeminlerde taşıma gücü artışına sebep olurken kohezyonlu zeminlerde bu etki görülmemiştir. Helezon çapındaki artış taşıma kapasitesini arttırırken gömülme derinliği artışı en çok kohezyonsuz zeminde çekme kuvveti altında taşıma kapasitesini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, experimental and numerical analyses were carried out to investigate the behavior of screw piles under tensile and compressive forces. Two different soils, cohesive and cohesionless soils, were selected and the experiments were carried out with these soils. Within the scope of the experimental studies, cohesive and cohesionless soil deposits were prepared and the behavior of the piles in these soils was investigated by model loading tests. In this context, four different piles, namely traditional pile, three, five and seven helix screw piles, were used in the experiments and modelled in numerical analyses. Parameters such as the effect of the number of helixes in screw piles, their performance in cohesive and cohesionless soils, failure surfaces, helix efficiency were analyzed. Then, experiments were carried out with geotextile to improve the performance of screw piles under tensile force. In addition, geopolymer coated geotextile was formed by coating on geotextile with binder formed by using sodium hydroxide, sodium silicate and fly ash and used in experiments to increase the performance under tensile force. After the model created with PLAXIS 3D was verified with the experimental results, parametric studies were carried out. As a result, the bearing capacity increased for both compressive and tensile forces as the number of helixes increased in cohesive soil, while in cohesionless soil, this effect was the same under compressive force but decreased under tensile force. The use of geotextile and geotextile coated with geopolymer caused an increase in bearing capacity in cohesionless soils but not in cohesive soils. While the increase in auger diameter increased the bearing capacity, the increase in embedment depth increased the bearing capacity under tensile force mostly in cohesionless soil.