Vibrational energy dissipation mechanisms in granular dampers
Granüler sönümleyicilerde titreşim enerjisinin disipasyon mekanizmaları
- Tez No: 985797
- Danışmanlar: PROF. DR. JEM RONGONG, DR. CHARLES LORD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Unıversıty Of Sheffıeld
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Dinamiği, Titreşimi ve Akustiği Bilim Dalı
Özet
Granüler sönümlemenin, uzay ve havacılık uygulamaları gibi zorlu çalışma koşullarında gürültüyü ve titreşimi azaltmak için oldukça etkili bir çözüm yöntemi olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, önemli avantajlarına rağmen, pratik uygulamalarda mekanik yapıların sönüm miktarının arttırılmasında hiçbir zaman ilk tasarım seçeneği olarak öne çıkmamıştır. Bunun temel nedeni, granüler bir sönümleyicinin enerji dissipasyon davranışının genlik ve frekansa bağlı olarak doğrusal olmayan davranış sergilemesidir. Burada sunulan çalışma, geniş bir titreşim genliği ve frekansı aralığını dikkate alarak doğrusal olmayan granüler enerji dissipasyonu ve granüllerin dinamik hareket davranışı arasındaki bağlantıyı incelemektedir. Granüler sönümleyicilerin optimum çalışma koşulları da bu tez kapsamında çalışılmıştır. Tezde sunulan granüler sönümleyicilerin optimum çalışma koşullarını kontrol eden en önemli faktörler incelenmiş ve granüler sönümleyicilerin muhendislik uygulamalarının verimli tasarımı için güvenilir bir dizayn rehberi hazırlanmıştır. Granüler hareket davranışı ile enerji dissipasyonu arasında geliştirilen ilişkinin bir uzantısı olarak, granül geometrisinin enerji dissipasyonuna etkisi, küresel olmayan parçacık şekillerinden oluşan geniş bir koleksiyon kullanılarak sistematik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Granular damping has been found to be a robust solution for attenuating noise and vibration in difficult operating conditions such as space and aviation applications. However, despite its huge potential, it has never been the first design option for enhancing the damping of structures in practical applications. The primary reason of this is that the energy dissipation behaviour of a granular damper exhibits amplitude and frequency dependent non-linearity. The work presented here investigates the link between the non-linear granular energy dissipation and dynamic motional behaviour of particles considering a broad range of excitation amplitude and frequency. The optimum operating conditions of granular dampers are obtained. The most significant factors which control the optimum conditions are determined to provide reliable guidance for the efficient design of granular dampers. As an extension to the relationship developed between the granular motional phase and energy dissipation, the influence of particle shape is systematically studied using a large collection of non-spherical particle shapes.