Antibacterial and antibiofilm activities of gold and silver nanoparticles against extensively drug-resistant acinetobacter baumannii clinical isolates
Altın ve gümüş nanoparçacıkların genel olarak ilaçlara dirençli asinetobakter baumannıı klinik izolatlarına karşı antibakteriyel ve antibiyofilm etkinlikleri
  1. Tez No: 854990
  2. Yazar: NABAA ABDULKHALEQ OTHMAN OTHMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NADHEEMA HAMMOOD HUSSEIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Acinetobacter cinsi şu anda 34 tür içermektedir ve bunların büyük çoğunluğu düzenli olarak enfeksiyona neden olduğu belirtilmemektedir. Bununla birlikte, Acinetobacter türlerinin neden olduğu hastane kaynaklı enfeksiyon vakaları, özellikle yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ'ler) olmak üzere bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda Acinetobacter baumannii türünün neden olduğu enfeksiyonların sayısındaki artışa bağlı olarak artmaktadır. Irak'ın Bağdat kentindeki Medical City'deki bir yanık hastanesine başvuran her iki cinsiyetteki yanık birimlerinden ve yaralardan yüz elli klinik izolat toplandı. Toplanan tüm izolatlar, morfolojik ve biyokimyasal özelliklere dayalı olarak Acinetobacter baumannii izolatlarının tanısı için MacConkey agar, kanlı agar ve CHROMagar oryantasyon besiyerinde kültürlendi. İzolatların tür düzeyinde tanımlanmasında da Vitek sistemi kullanıldı. BlaOXA-51 benzeri genlere bağlı olarak Acinetobacter baumannii'nin tanımlanmasını doğrulamak için bir PCR testi kullanıldı ve sonuçlar, 150 izolatın tamamının Acinetobacter baumannii olduğunu gösterdi. Antibiyotik duyarlılık testi Kirby-Bauer yöntemi ve Vitek-2 sistemi ile yapıldı. Sonuçlar, 150 izolattan 125'inin (%83,33) çoklu ilaca dirençli (MDR-AB), yalnızca 25'inin (%16,67) MDR-AB olmadığını ve 125 MDR-AB'den 30'unun aşırı ilaca dirençli olduğunu gösterdi. dirençli (XDR-AB) izolatlar. Biyofilm üretimi sonuçları, XDR A. baumannii izolatlarının tamamının (30) pozitif biyofilm oluşumu (%100) gösterdiğini, 4 (%13,4) izolatın güçlü biyofilm üreticisi olduğunu, 7 (%23,3) izolatın ise zayıf biyofilm üreticisi olduğunu, ve izolatların çoğunluğu (19 (%63,3) orta dereceli biyofilm üreticileriydi. Okaliptüs'ün sıcak ekstraktlarından hazırlanan gümüş nanopartiküller (AgNP'ler) ve sodyum aljinatın Kloroaurik asit ile jelatinleştirilmesinden altın nanopartiküller (AuNP'ler) hazırlandı ve sentezlenen kristalinite AuNP'ler ve AgNP'ler, bir X-ışını kırınımı (XRD) tekniği ve karşılık gelen XRD desenleri ile araştırıldı.Bu çalışmada, AuNP'lerin ve AgNP'lerin XDR A. baumannii'ye karşı antimikrobiyal ve anti-biyofilm aktivitesini değerlendirdik. aktivite, AuNP'lerin 600, 300, 150 ve 75 µg/ml konsantrasyonlarda biyofilm oluşumunda inhibisyon veya azalma sergilediğini, AgNP'lerin ise 150, 75 ve 37.5 µg/ml konsantrasyonlarda olduğunu gösterdi. Test edilen A.baumannii'ye karşı Eucalyptus critriodoraSilver Nitra(EK AG) tarafından sergilenen konsantrasyon (MIC), 31.5 µg/ml konsantrasyonun A.baumannii izolatlarının büyümesini %50 (4/8) oranında inhibe ettiğini, konsantrasyonların ise 18.7 olduğunu gösterdi. µg/ml izolatlar için inhibitör iken, EK bitkisinin test edilen A.baumannii'ye karşı sergilediği MIC'deki antimikrobiyal aktivite, 150.ug/ml konsantrasyonunun A.baumannii izolatlarının büyümesini %50 (4/8) oranında inhibe ettiği, 75 µg/ml'lik konsantrasyonlar izolatlar için inhibitör iken, Chloroauric acidodyum aljinat çözeltisinin (AU ALG) test edilen A.baumannii MIC'lerine karşı sergilediği MIC'deki antimikrobiyal aktivite (150-75 µg/ml), konsantrasyon 150 µg/ml'dir. çoğu A.baumannii izolatının büyümesini %62,5(5/8) oranında inhibe ediyordu. Sonuç olarak, gümüş nanopartikülleri (AgNP'ler) ve altın nanopartikülleri (AuNP'ler), incelenen XDR A. baumannii izolatlarına karşı antimikrobiyal ve antibiyofilm aktivitelerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
The genus Acinetobacter currently contains 34 species, the vast majority of which are not regularly implicated in causing infection. However, incidences of hospital-acquired infection with Acinetobacter species are increasing, mainly due to the rise in the number of infections caused by the species Acinetobacter baumannii in immunocompromised patients, particularly in intensive care units (ICUs). One hundred fifty clinical isolates were collected from burn units and wounds of both genders attending a burn hospital in Medical City in Baghdad, Iraq. All collected isolates were cultured on MacConkey agar, blood agar, and CHROMagar orientation medium for the diagnosis of Acinetobacter baumannii isolates based on morphological and biochemical characteristics. The Vitek system was also used to identify the isolates at the species level. A PCR assay was used to confirm the identification of Acinetobacter baumannii depending on blaOXA-51-like genes, and the results showed that all 150 isolates were Acinetobacter baumannii. The antibiotic susceptibility test was done by the Kirby-Bauer method and the Vitek-2 system. The results showed that out of 150 isolates, 125 (83.33%) were multi-drug resistant (MDR-AB), only 25 (16.67%) were non-MDR-AB, and out of 125 MDR-AB, 30 were extremely drug resistant (XDR-AB) isolates. The results of biofilm production showed that all of the XDR A. baumannii isolates (30) demonstrated positive biofilm formation (100%), 4 (13.4%) isolates were strong biofilm producers, while 7 (23.3%) isolates were weak biofilm producers, and the majority of isolates (19 (63.3%) were moderate biofilm producers. Silver nanoparticles (AgNPs)prepared from the hot extracts of Eucalyptus, and gold nanoparticles (AuNPs) were prepared from thegelatinizing of sodium alginate withChloroauric acid, and the crystallinity of synthesized AuNPs and AgNPs was investigated by an X-ray diffraction (XRD) technique and corresponding XRD patterns. In this study, we evaluated the antimicrobial and anti-biofilm activity of AuNPs and AgNPs against XDR A. baumannii. The results of the anti-biofilm activity showed AuNPs exhibited inhibition or reduction in biofilm formation at concentrations of 600, 300, 150, and 75 µg/ml, while AgNPs were at concentrations of 150, 75, and 37.5 µg/ml. Also the results of antimicrobial activity in Minimal Inhibitory Concentration (MIC) exhibited by the Eucalyptus critriodoraSilver Nitra)EK AG)against tested A.baumannii showed the concentration 31.5.µg/ml was inhibiting the growth of A.baumannii isolates in percent of 50% (4/8), while concentrations 18.7µg/ml were inhibitory for isolates, whilst antimicrobial activity in MIC exhibited by the EK plant against tested A.baumannii the concentration 150.µg/ml was inhibiting the growth of A.baumannii isolates in percent of 50%(4/8), while concentrations 75 µg/ml were inhibitory for isolates, and antimicrobial activity in MIC exhibited by the Chloroauric acidsodium alginate solution(AU ALG)against tested A.baumannii MICs ranged at (150- 75 µg/ml),the concentration 150 µg/ml was inhibiting the growth of most A.baumannii isolates in percent of 62.5%(5/8). In conclusion, the silver nanoparticles (AgNPs) and gold nanoparticles (AuNPs) have antimicrobial and antibiofilm activities against the XDR A. baumannii isolates under study.