Strategies for roads and bridges maintenance on Iraqi expressways and highways: Opportunities and difficulties
Irak otoyolu ve karayolu üzerindeki yol ve köprü bakımı stratejileri: Fırsatlar ve zorluklar
- Tez No: 854993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN DOĞRUÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tez çalışması, bir kamu politikası olarak yol bakım programının yönetimi ile nüfusun sosyoekonomik gelişimi arasındaki ilişkiyi belirlemektedir. Mevcut inceleme, teoriler temelinde planların, diğer projelerin detaylandırılması için dikkate alınabilecek Irak Hükümeti'nin bir kamu politikası olarak karayolu bakım programı ve sosyoekonomik kalkınma gibi değişkenler hakkında teorik bilgi sağlanmasına katkıda bulunmuştur. Soruşturmada detaylandırılmıştır. Bu çalışmada fiziksel uyum ve pazar entegrasyonu için ulaşımın önemi ve yol ve köprü inşaatına yapılan büyük yatırımlar vurgulanmaktadır. Bakım yapılmayan altyapının genişletilmesi yerine bakım, ROI'yi (Yatırım Getirisi) en üst düzeye çıkaracaktır. İkincisi, bir bakım kültürünün olmaması ile ilişkilidir. Irak yollarının çukurlarla dolu olması şaşırtıcı olmamalı. Irak'ın ulaşım maliyetleri, çevredeki diğer ülkelerden çok daha yüksektir. Çalışma, kendi kendine yardım planları, ulusal ve alt-bölgesel yol bakım fonları,tekrarlayan harcama planlama ve politika tasarımındaki iyileştirmeler, uygulama, izleme ve değerlendirme gibi altyapı bakımını iyileştirme stratejilerini ve büyük miktarda infüzyonları tartışıyor. yol no gibi dış yardım. 1 İpek Yolu'nun bir parçası olarak Irak'ta otoban
Özet (Çeviri)
Study of thesis is determining the relationship between the management of the road maintenance program and the socioeconomic development of the populations as a public policy. The present investigation contributed to provide theoretical information on the variables such as, the highway maintenance program and socioeconomic development as a public policy of the Government of Iraq, which can be considered for the elaboration of plans, other projects, on the basis of the theories that are detailed in the investigation. The importance of transportation for physical cohesion and market integration is emphasized in this study, as are massive investments in road and bridge construction. Maintenance, rather than the extension of unmaintained infrastructure, will maximize ROI (Return on investment). The latter is associated with a lack of a maintenance culture. It should come as no surprise that Iraqi roads are riddled with potholes. Iraq's transportation costs are many times higher than the rest of the surrounding countries. The study discusses strategies for improving infrastructure maintenance, such as self-help schemes, national and sub-regional road maintenance funds, improvements in recurrent expenditure planning and policy design, implementation, monitoring, and evaluation, and massive infusions of foreign aid, such as road no. 1 the expressway in Iraq as part of the Silk Road