Vitis vinifera içeren dermal yama formülasyonlarının geliştirilmesi
Development of dermal patch formulations containing vitis vinifera
- Tez No: 854992
- Danışmanlar: PROF. DR. KEVSER ÖZGEN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yaşlanma her canlı türünde görülen oldukça karmaşık bir süreçtir. Deride yaşlanma içsel ve çevresel faktörlerle ilerler. İçsel faktörler kronolojik olarak hücre yaşlanması olarak tanımlanabilir. Çevresel faktörler ise UV ışınları, hava kirliği, toksinler gibi dış etkenlerdir. Yaşlanma karşıtı olarak kullanılan kozmetik ürünler genellikle krem, merhem vb. yarı katı formülasyonlardır. Yarı katı formülasyonlar uygulandıkları bölgede uzun süre kalmazlar. Bu çalışmada uzun süre kalarak etki gösterebilecek, cilt ile uyumlu film formülasyonlarının tasarlanması planlanmıştır. Üzüm çekirdeği yağı radikal oksit süpürücü etkinliği ve aynı zamanda iyi bir nemlendirici olduğundan seçilmiştir. Üzüm çekirdeği yağı içeren film formülasyonları hazırlanarak krem, merhem gibi preparatlardan daha uzun süre istenilen bölgede etkinlik göstermesi amaçlanmıştır. Film formülasyonlarının hazırlanmasında kitosan, sodyum aljinat, HPMC, EC, karbomer polimerleri seçilmiştir. Plastikleştirici ajan olarak gliserin ve PEG-400 kullanılmıştır. Hazırlanan emüljel formülasyonlarının karakterizasyonu (pH, mekanik özellik, reolojik özellik) yapılarak, optimizasyonu yapılan emüljel formülasyonların nihai film yapısına ulaşabilmesi için Çözücü Dökme (Film Casting) Yöntemi kullanılmıştır. Film formülasyonların makroskobik görüntüsü, kalınlığı, ağırlığı, katlama direnci, nem miktar tayini, DSC analizi, TGA analiz, stabilite tayini, antioksidan aktivite çalışmaları yapılmıştır. Bu tez çalışmasında yaşlanma karşıtı olarak kullanılan krem, merhem formülasyonları yerine kullanılabilecek bitkisel kökenli üzüm çekirdeği yağı ihtiva eden film formülasyonları ile yaşlanma karşıtı ve antioksidan etkili yenilikçi bir alternatif oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aging is a very complex process seen in every living species. Skin aging progresses with internal and environmental factors. Intrinsic factors can be defined chronologically as cell aging. Environmental factors are factors such as UV rays, air pollution and toxins. Cosmetic products used for anti-aging are generally semi-solid formulations such as creams and ointments. Semi-solid formulations cannot be effective for a long time in the area where they are applied. It is planned to design film formulations that will be effective for a long time and are compatible with the skin. The fatty acids, flavonoids and vitamins contained in grape seed oil were included in the formulation design as it has free radical oxide scavenging activity and is also a good moisturizer. By preparing film formulations containing grape seed oil, it is aimed to be effective in the desired area for a longer time than preparations such as creams and ointments. Chitosan, sodium aljinate, HPMC, EC, carbomer polymers were selected in the preparation of film formulations. Glycerin and PEG-400 were used as plasticizers. Characterization (pH, mechanical properties, rheological properties) of the prepared emulgel formulations was performed. Optimized emulgel formulations were created as film formulations using the Solvent Casting Method. Macroscopic, thickness, weight, folding resistance, moisture quantification, DSC analysis, TGA analysis, stability determination, antioxidant activity studies of the obtained films were carried out. In this thesis study, an innovative alternative with anti-aging and antioxidant effects has been developed with film formulations containing plant-derived grape seed oil that can be used instead of cream and ointment formulations used as anti-aging.