Yalova ilindeki din görevlilerinin ses bozukluklarının ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of voice disorders and risk factors of religious officials in yalova province
  1. Tez No: 854997
  2. Yazar: AYŞE NUR ŞANVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN TADIHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı Yalova ilindeki din görevlerinin ses bozuklukları semptomlarının ve risk faktörlerinin belirlenmesidir. Diyanet İşleri Başkanlığı Yalova Müftülüğü'ne bağlı çalışan 28 imam-hatip, 20 müezzin-kayyım ve 21 Kur'an kursu öğreticisi olmak üzere toplam 69 kişi çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Din Görevlilerinin Ses Bozukluklarını Değerlendirme ve Risk Faktörlerini Belirleme Anketi”kullanılmıştır. Çalışmanın bağımsız değişkenleri yaş, cinsiyet, çalışma hayatı, çalışma ortamı, alışkanlıklar ve yaşam kalitesi; bağımlı değişkeni ise boğazda ağrı veya tahriş hissidir. İki Değişken için İki Yönlü Ki-Kare testi ile verilerin analizleri yapılmıştır. Din görevlilerinin %63,8'inin boğazda ağrı veya tahriş hissi şikâyeti yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyet, ünvan değişkenleri, hafta içi maksimum çalışma saati, çalışma ortamının gürültüsü ve sigara kullanımı ile boğazda ağrı veya tahriş hissi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the symptoms and risk factors of voice disorders in religious duties in Yalova province. A total of 69 people, including 28 imam-hatips, 20 muezzin-kayyims and 21 Quran course instructors working under the Presidency of Religious Affairs Yalova Mufti's Office, constitute the sample of the study.“Religious Officials' Voice Disorders Assessment and Risk Factors Determination Survey”was used as a data collection tool. The independent variables of the study are age, gender, working life, working environment, habits and quality of life; the dependent variable is the feeling of pain or irritation in the throat. Data were analyzed using the Two-Way Chi-Square test for two variables. It was concluded that 63.8% of religious officials complained of pain or irritation in the throat. A significant relationship was found between gender, title variables, maximum working hours on a weekday, noise in the work environment and smoking, and the feeling of pain or irritation in the throat.