T.T.K. Kozlu Müessesesi çay damarında metan drenaj deliklerinin tasarımında etkili geometrinin araştırılması
- Tez No: 8550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT DİDARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
II ÖZET Metan drenajının etkinliği esas olarak, planlanan drenaj- bölgesinde ilgili parametrelerin saptanmasına bağlıdır. Drenaj deliklerinin geometrisi bu bazda çok büyük öneme haizdir. Keza, en uygun emme basıncı, etkin drenaj için diğer bir önemli parametredir. Bu çalışmada Zonguldak Havzası' nın Kozlu Müessesesi 'nde bir panoda, bu tür parametreler pratik olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY The efficiency of methane drainage mainly depends upon the determination of the related parameters in the planned drai nage zones. The geometry of the drainage holes has great im portance on this basis. Also, the most suitable suction pres sure is another important parameter for efficient drainage. İn this work, such parameters are practically investigated in a panel in the Kozlu District of Zonguldak Coalfield.