Kömür rezervlerinin klasik ve istatistiksel yöntemlerle saptanması
- Tez No: 8549
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
iv ÖZET Bu çalışmada,“bir maden yatağının rezervinin hesaplanabilmesi için kullanılan klasik ve istatistiksel rezerv tahmin yöntemlerinin sı nıflandırılması yapılmış, ”bu yöntemler hakkında genel bilgi verilmiştir. Klasik yöntemlerden üçgen ve poligon yöntemleri, istatistiksel yöntem ve ağırlıklı hareket eden ortalamalar yöntemi sondajlarla“belirlenmiş Aydın - Hüsamlar linyit kömürü sahasına -uygulanmıştır. üçgen ve poligon yöntemleriyle sahadaki kömür rezervi, oluşturulan üçgen ve poligon haritalarından yararlanılarak hesaplanmıştır. Ağırlıklı hareket eden ortalamalar yöntemini kullanarak yapılan rezerv hesabında ise, hazır bilgisayar programı kullanılmıştır. Aynı, istatistik yöntem kullanılarak sahadaki kömür rezervi % 95 güvenirlilikle saptanmıştır. Sonuçta, bilgisayardan alınan sonuçların gözönüne alınan diğer yön temlerin sonuçları ile ”bir karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
smrnm In this study, a classification of conventional and statistical ore reserve estimation methods used for the purpose of reserve computati ons of a mineral bodys has been performed, and a general knowledge has been concerning these methods. The methods of triangles and poly gons of conventional analysis, the statistical analysis and the weigh ted moving averaga method have been applied to Aydın - Susamlar lignite basin determined by boreholes. The ooal reserve in the area has been computed, by the methods of triangles and polygons, utilizing maps formed by dividing the area into triangles and polygons. Also, the reserve has been calculated by running the package computer program of the weighted moving avera ge method. The coal reserve has been also calculated in confidence $ 95 by using the statistical method. Finally, a comparison of computer results with those of the other methods has been made.