Load-settlement behavior of microbially improved sands
Mikrobiyolojik olarak iyileştirilmiş kumların yük-oturma davranışı
- Tez No: 855036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR PEKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Mikrobiyolojik tabanlı kalsiyum karbonat çökelmesine (MTKÇ) dayanan zemin iyileştirme yöntemleri son dönemde artan bir şekilde araştırılmaktadır. Laboratuvar deneylerinin ölçekleri büyümekte ve uygulama yapılan zemin türleri artmaktadır. Bu çalışmada, genel çerçeve biyolojik geliştirmeler, bir boyutlu yükleme testleri ve temel model testleri olmak üzere üç sütun üzerine inşa edilmiştir. Biyolojik gelişmeler bölümü yenilikçi bakteri büyütme yöntemleri, bakteriyi zemine iletme amaçlı uygulanabilir bakteri yetiştirme teknik ve sıvı ortamları belirleme ve görüntü işleme yöntemleri kullanılarak kalsiyum karbonat çökelmelerinin tespit edilmesi böylece özellikle yüzeysel uygulamalarda tahribatsız bir şekilde belirlenmesini sağlama kısımlarını kapsamaktadır. Bir boyutlu yükleme testleri Çine Kumu ve Quartz Kumu'nun farklı şekillerde hazırlanmış iyileştirilmiş numuneleri üzerinde yapılan testlerden oluşmaktadır. Bu deneyler, uygun koşullar altında çok yüksek çökelme oranlarının yakalanabileceğini ve zemin oturmasında dikkate değer düşüşlerin elde edilebileceğini kanıtlamaktadır. Son olarak, Çine Kumu üzerinde gerçekleştirilen temel model testleri kuru ve ıslak koşullarda yük altında oturma davranışı açısından olağanüstü sonuçlara erişilebildiğini göstermektedir. Kuru koşullarda gerçekleştirilen testler ıslak koşullara göre daha iyi performans sergilemektedir. Derin ve temel yanı uygulamalar, aralıklı bakteri enjeksiyonu uygulamaları ileri derecede tatmin edici sonuçlar vererek, MTKÇ'nin farklı koşullara da uyarlanabilirliğini göstermektedir. Dahası, mekanik testler sonlu elemanlar yöntemi kullanan ticari yazılımlar ile ciddi oranda doğrulanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Microbially induced calcium carbonate precipitation (MICP) based improvement methods on soils have been increasingly investigated for the last few decades. The scale of laboratory experiments and range of soil types are extending. In this study, the general framework was constructed on three pillars as biological improvements, one-dimensional loading tests and foundation model tests. Biological improvements part consists of investigation of innovative bacteria cultivation methods, determining viable techniques and media for introducing bacteria to the soil and finally image processing utilization for detection of calcium carbonate precipitates enabling a non-destructive way especially for surficial applications. One-dimensional loading tests cover tests on treated Çine Sand and Quartz Sand specimens prepared under various configurations. These experiments prove that under proper circumstances, exceptional precipitation rates can be achieved and notable reductions in settlements are obtained. Finally, foundation model tests on Çine Sand indicate both under dry and wet conditions exceptional results in terms of settlement behavior under loading are accomplished. Tests under dry conditions perform better compared to wet conditions. Deep and foundation side applications, intermittent bio-dosing provide highly satisfying results pointing out the adjustability of MICP to diverse conditions. Moreover, the verification of mechanical tests can considerably be succeeded via commercial finite element solution software.