Babil şehrinde hastanede çalışan kadınların yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of the quality of life of women working in the hospital in babylon city
  1. Tez No: 855035
  2. Yazar: ZAINAB MOHAMMED ALI S. AL-ABD ALABBAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE BANU ACAR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma Irak'ın Babil şehrinde hastanede çalışan ‎kadınların yaşam kalitesini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte olup, evrenini, Irak'ın Babil ilinde İmam Sadık‎ Hastanesi'de çalışan kadınlar oluşturmuştur. ‎Araştırma 1 Haziran 2022 ve 1 Aralık 2022 tarihleri ‎arasında 130 kadın çalışan ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, kadınların demografik özelliklerine ilişkin sorular içeren bir anket formu ve ‎36 maddeden oluşan SF-‎‎36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak, ‎araştırmacı tarafından ‎yüz yüze toplanmıştır. ‎‎Elde edilen veriler IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 ‎Statistics Paket Programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizinde frekans analizi (sayı, yüzde, ortalama), Bağımsız Örneklem t testi Mann–Whitney U ve Kruskal–Wallis analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların %71,53'ü evli, %52,30'unun ‎gelir düzeyi orta seviyede, %43,84'ünün kentsel bölgede ikamet ettiği, %66'15'inin ‎çocuk sahibi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the quality of life of women working in the hospital in Babil, Iraq. The research is of descriptive type and its population consists of women working at İmam Sadık Hospital in Babil province of Iraq. The research was conducted with 130 female employees between June 1, 2022 and December 1, 2022. The data of the study were collected face to face by the researcher, using a survey form containing questions regarding the demographic characteristics of women and the SF-36 Quality of Life Scale, which consists of 36 items. The data obtained were analyzed using the IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 Statistics Package Program. Frequency analysis (number, percentage, average), Independent Sample t test, Mann–Whitney U ‎and Kruskal–Wallis analyzes were used in the analysis of the data collected within the scope of the research. According to the research results, 71.53% of the participants were married, 52.30% had a medium income level, 43.84% lived in an urban area, and 66.15% had children. .