Lise düzeyi öğrencilerinin popüler kültüre yönelik görüşleri ve görsel sanatlar çalışmalarına yansıması: Manga ve anime örneği
High school student's opinions on popular culture and its reflection on visual arts works: The example of manga and anime
- Tez No: 855053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERTUĞRUL KÜPELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma, lise öğrencilerinin görsel sanatlar derslerinde manga ve animeye olan ilgisini ve bu ilginin nedenlerini incelemiştir. Mübeccel Suphi-Yavaşça Sosyal Bilimler Lisesi'ndeki 9. ve 10. sınıf öğrencileri üzerinde yapılan bu çalışmada, tek gruplu ön test-son test deneysel desen kullanılmıştır. Öğrencilerin görüşlerini almak için yarı yapılandırılmış görüşme formları ve uzmanlar tarafından hazırlanan değerlendirme formları kullanılarak hem nicel hem de nitel veriler toplanmıştır. Nicel veriler SPSS ile analiz edilmiş, nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, öğrencilerin manga ve animeye yüksek ilgi gösterdiğini ve bu sanat türlerinin görsel sanatlar derslerindeki başarılarına ve ilgilerine olumlu katkı sağladığını göstermektedir. Öğrenciler, manga ve animeyi dikkat çekici, farklı, renkli, hareketli ve hayal gücüne dayalı bir sanat olarak algılamış ve bu türlerle ilişkili çalışmalar onlara mutluluk ve eğlence sağlamıştır. Öğrencilerin yaratıcılık, kompozisyon, düşünceyi aktarabilme, karakter tasarımı, oran-orantı, açık-koyu ton kullanımı ve ifadeyi aktarabilme gibi çeşitli sanatsal beceri ve kriterlerde önemli gelişmeler kaydettiği tespit edilmiştir. Bu gelişmeler, manga ve anime gibi popüler kültür öğelerinin görsel sanatlar eğitiminde kullanılmasının öğrencilerin sanatsal becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirmede etkili olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, araştırma, manga ve anime kullanımının görsel sanatlar derslerinde öğrencilerin sanatsal ifade ve becerilerini zenginleştirerek onların derslere olan ilgisini ve katılımını artırdığını göstermektedir. Bu durum, eğitimciler için manga ve anime gibi popüler kültür öğelerini ders içeriğine entegre etmenin potansiyel yararlarını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the interest of high school students in manga and anime in visual arts classes and the reasons for this interest. The study employed a single-group pretest-posttest experimental design conducted with 9th and 10th-grade students at Mübeccel Suphi-Yavaşça Social Sciences High School. Semi-structured interview forms and assessment forms prepared by experts were used to gather the opinions of the students and collect both quantitative and qualitative data. The quantitative data were analyzed with S.P.S.S., while the qualitative data were assessed using content analysis. The study's findings indicate that students have a high interest in manga and anime, and these art forms positively contribute to their success and interest in visual arts classes. Students perceive manga and anime as appealing, distinctive, colorful, dynamic, and imagination-based arts, and activities related to these genres provide them with enjoyment and fun. It has been identified that students have made significant improvements in various artistic skills and criteria such as creativity, composition, the ability to convey thoughts, character design, ratio-proportion, the use of light-dark tones, and the ability to express. These improvements demonstrate that using popular culture elements like manga and anime in visual arts education effectively enhances students' artistic skills and creativity. In conclusion, the research shows that using manga and anime in visual arts classes enriches students' creative expression and skills, thereby increasing their interest and participation in the classes. This highlights the potential benefits for educators of integrating popular culture elements like manga and anime into the curriculum content.