Ortaokul 5. sınıf matematik ders kitabının öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of secondary school 5th grade mathematics lesson book according to the opinions of teachers and students
- Tez No: 855052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL KAYABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmanın amacı Milli Eğitim Bakanlığı Yayınevine ait 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı' nın; içerik, görsel ve biçimsel tasarım, alıştırma ve değerlendirme çalışmalarının yeterliliği bakımından öğretmen ve öğrenci görüşleri alınarak değerlendirilmesidir. Araştırmaya Ankara ilinin merkez ilçelerinden 86 ortaokul matematik öğretmeni ve 5, sınıf okumakta olan 185 öğrenci katılmıştır. Araştırmada öğretmen ve öğrencilere uygulamak için iki ayrı anket ayrıca öğretmenlere uygulamak için yarı yapılandırılmış görüşme formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Nicel veriler SPSS programı ile nitel veriler ise tema ve kodlar oluşturularak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre içerik bakımından bazı eksiklikler tespit edilmiş olup öğretmenlerin çoğu ders kitabının öğretim programındaki kazanımlara uygun hazırlandığı ve alıştırma değerlendirme çalışmalarının yetersiz olduğu görüşünü belirtmiştir. Görsel ve biçimsel tasarım ise hem öğretmenler hem öğrenciler tarafından nitelikli bulunmuştur. Ders kitabında üst düzey ve yeni nesil soruların hiç bulunmaması, öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için nitelik olarak uygun soruların yeterince olmaması, öğrenciyi düşünmeye sevk edecek soru sayısının yeterince olmaması, nitelikli ve yeterli sayıda alıştırmanın olmaması sebebiyle ek kaynak kullanımına yönelim olduğu belirlenmiştir. Yeni hazırlanacak matematik ders kitabında bu çalışmanın sonuçlarından da faydalanarak hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin ihtiyaçlarının giderilmesi önerilmiştir. Bu çalışma, matematik öğretim programının uygulanmasında birincil kaynak olan matematik ders kitaplarının, kullanıcısı olan öğretmen ve öğrenciler tarafından değerlendirilmesi ayrıca kitapta belirlenen eksik hususların giderilmesine ve bu bağlamda matematik eğitimin daha kaliteli yürütülmesine katkıda bulunacağı için önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the 5th grade mathematics textbook belonging to the publishing house of the Ministry of National Education in terms of content, visual and formal design, and the adequacy of practice and evaluation studies by taking the opinions of teachers and students. 86 secondary school mathematics teachers and 185 fifth grade students from the central districts of Ankara participated in the research. In the research, two separate questionnaires were used to apply to teachers and students, and a semi-structured interview form was used as a data collection tool to apply to teachers. Quantitative data were analyzed with the SPSS program, and qualitative data were analyzed by creating themes and codes. Although some deficiencies were detected in terms of content according to the results of the analysis, the majority of the teachers stated that the textbook was prepared in accordance with the objectives in the curriculum, but the practice evaluation studies were insufficient. Visual and formal design was found qualified by both teachers and students. The tendency of teachers to use additional resources has been determined due to the lack of high-level and new generation questions in the textbook, the lack of suitable questions for students with learning difficulties, the absence of questions that will prompt the students to think, and the lack of qualified and sufficient number of exercises for them. In the new mathematics textbook to be prepared, it is suggested to meet the needs of both teachers and students by taking advantage of the results of this study. This study is important because it will contribute to the evaluation of mathematics textbooks, which are the primary source for the implementation of the mathematics curriculum, by the teachers and students who are the users of the textbooks, as well as to the elimination of the deficiencies identified in the textbooks and to the better quality of mathematics education in this context.