Numerical investigations of effective air chamber volumes against water hammer problem in pumped discharge lines
Pompajlı hatlarda su darbesi problemine karşı etkin hava kazanı hacimlerinin sayısal araştırılması
  1. Tez No: 855112
  2. Yazar: SEYFİ BERKAY BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER BOZKUŞ, DOÇ. DR. ALİ ERSİN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Pompajlı hatlardaki su darbesi, basınç dalgalanmalarına ve potansiyel hasara yol açarak zorluklar yaratır. Hava kazanları bu zorlukları etkili bir şekilde azaltır, ancak yapımları önemli maliyetler içerir. Bu çalışma, koruyucu yapılar olarak hava kazanlarının üzerinde durarak pompajlı deşarj hattındaki su darbesi sorunlarına odaklanmaktadır. Başlangıç hava hacmi, orifis çapı ve kayıp katsayısı gibi hava kazanı parametrelerinin su darbesi koruması üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çeşitli hava kazanı parametrelerinin dikkate alındığı sayısal analizler, zamana bağlı akım analiz yazılımı olan OpenFlows Hammer kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma hem koruma etkinliğini hem de maliyet faktörlerini göz önünde bulunduran bir maliyet minimizasyonu yaklaşımı ile sonuçlanmaktadır. Çalışmadaki maliyet minimizasyonu yaklaşımından yararlanılarak, su darbesine karşı etkili koruma sağlayan ve maliyetleri en aza indiren en etkili hava kazanı hacminin seçilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
Water hammer in pumped discharge line poses challenges, leading to pressure surges and potential damage. Air chambers effectively mitigate these challenges, yet their construction involves significant costs. This study focuses on water hammer issues in a pumped discharge line, with a specific emphasis on air chambers as protective devices. The impacts of air chamber parameters such as initial air volume, orifice diameter, and minor loss coefficient on water hammer effects are investigated. Numerical analyses considering various air chamber parameters have been performed using a transient analysis software, OpenFlows Hammer. The study concludes with a cost minimization approach, considering both the effectiveness of protection and cost factors. It is possible to select the most effective air chamber volume which provides effective protection against water hammer while minimizing costs, utilizing the cost minimization approach in the study.