Toplu yemek firması çalışanlarının acil durumlara yönelik farkındalık düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the awareness level of public catering company employees towards emergencies
- Tez No: 855124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN UĞUR ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Gıda Mühendisliği, İlk ve Acil Yardım, Food Hygiene and Technology, Food Engineering, Emergency and First Aid
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmanın amacı, toplu yemek firması çalışanlarının acil durumlara yönelik farkındalık düzeyini tespit etmektir. Araştırmanın örneklemi İstanbul ilinde faaliyet gösteren toplu yemek firma çalışanlarıdır. Araştırma verileri ''Kolayda Örnekleme Tekniği'' ile toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmış olup, bu kapsamda geçerli 409 veri toplanmıştır. Analizlerin yapılması için toplanan veriler, SPSS 26 programına aktarılmıştır. Katılımcıların; 5'inin engelli, 84'ünün çalışma ortamından kaynaklı sağlık sorunu yaşadığı, 166'sının işyerinde iş kazasına maruz kaldığı, 222'sinin çalışma hayatı boyunca iş kazasına maruz kaldığı, 394'ünün iş sağlığı ve güvenliği eğitimine katıldığı, iş güvenlik eğitimlerinin çoğunluğunun iş güvenlik uzmanları tarafından verildiği, 389'unun acil durum ekipmanlarının kullanımı ile ilgili eğitim aldığı, 396'ının koruyucu elbiseler, gözlük, bone, maske, önlük ve eldivenleri düzenli olarak kullandığı, 355'inin acil durum planları ve tahliye prosedürlerinin mevcut olduğunu, 361'inin iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışanlarla düzenli olarak iletişim kurulduğunu ve 368'inin acil durum tatbikatlarının düzenli olarak yapıldığı tespit edilmiştir. Toplu yemek firması çalışanlarının, acil durumlara yönelik farkındalık düzeyinin değerlerilmesi için tanımlayıcı istatistikler incelenmiştir. Araştırma neticesinde, toplu yemek firması çalışanlarının acil durumlara yönelik farkındalık düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte toplu yemek firması çalışanlarının acil durumlara yönelik bireysel, kurumsal ve çevresel faktörlere yönelik farkındalık düzeylerinin yüksek, ailesel faktöre yönelik farkındalık düzeylerinin ise kısmen yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to determine the awareness level of catering company employees regarding emergency situations. The sample of the research is the employees of the mass catering company operating in Istanbul. Research data were collected using“Convenience Sampling Technique”. Survey technique was used as a data collection tool, and in this context, 409 valid data were collected. The data collected for analysis were transferred to the SPSS 26 program. Participants; 5 of them are disabled, 84 of them have health problems caused by the working environment, 166 of them have been exposed to a work accident at work, 222 of them have been exposed to a work accident throughout their working life, 394 of them have attended occupational health and safety training, the majority of occupational safety trainings are at work. given by security experts, 389 of them received training on the use of emergency equipment, 396 of them used protective clothing, glasses, caps, masks, aprons and gloves regularly, 355 of them had emergency plans and evacuation procedures, 361 of them had emergency plans and evacuation procedures. It was determined that employees were regularly contacted regarding occupational health and safety and that 368 of them held emergency drills regularly. Descriptive statistics were examined to evaluate the awareness level of catering company employees regarding emergency situations. As a result of the research, it was determined that the awareness level of catering company employees regarding emergency situations was high. In addition, it has been determined that the awareness levels of catering company employees regarding individual, institutional and environmental factors regarding emergency situations are high, and their awareness levels regarding familial factors are partially high.