1980 sonrası Türkiye'de spor giyimin gelişimi ve spor giysi tasarımında çağdaş yaklaşımlar
The development of sports apparel in Turkey after 1980 and contemporary approaches to sportswear design
- Tez No: 512850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA DOĞAN SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 1980 ve sonrasındaki popüler kültürü, tüketim toplumunu, Türkiye'de ki gençlik kültürünü ve spor giyimin gelişimini, medya alanındaki gelişmeleri ele alarak bunların günlük yaşama etkilerini ve moda sektörüne etkilerini spor giyimin temeline dayandırarak spor giyim tarafından incelenmektedir. Ancak günümüzde ise spor giyimin ortaya çıkması ve spor yapmak ile kısıtlı olmayan kullanım şekilleri tasarımcılar tarafından ele alınmış, bilinen dışında yeni bir giyinme biçimi olarak tercih edilir hale gelmiştir. Odak noktası 1980 ve daha öncesinde spor giyim kavramının sadece insanlar tarafından ihtiyaç olarak tercih edildiği, bu yıllarda erkeklerin ata binme, avcılık, balık tutma gibi kırsal alanlarda yapılan aktivitelerde spor giyimi kullandıkları ya da spora giderken tercih ettikleri bir giyim tarzı olduğu görülmüştür. 1980 ve sonrasında popüler kültürün gelişimiyle beraber spor giyim yaygınlaşmıştır, tüketiciler medyanın gelişmesiyle beraber giyim davranışlarını taklit etmeye başlamış ve yeni giyim tarzlarını oluşturdukları görülmüştür. 1980'de yaşanan dönüşümlerle beraber ise spor giyim günlük yaşamın bir parçası haline gelmiş ve günlük giyimi etkileyecek şekilde giyim davranışlarına dahil olmuştur. İnsanlar yalnızca spora giderken değil, günlük yaşamalarında rahat edebilmek için alışılagelmiş giysi tüketim biçimini ortaya koymuştur. Sporun günlük yaşama dahil olması ve spor giyimin ise amacı dışında modaya dönüşmesi günümüz tasarımcılar tarafından yeniden ele alınmış ve yeni giyim türlerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, popular culture in 1980 and aftert hat in Turkey, consumer society, youthculture and ssports apperal development in Turkey, by examining the developments in the field of media and examining their effects on the fashion sector on the basis of sportswear. Today, the emergence of sportswear and the forms of use thatare not restricted to sports are handled by the designers, has become a prefferred from of dressing outside of the known. Focus point 1980 and earlier, the concept of sportswear was only preferred by people, it has been seen in these years that mankind use sportswear for activities in ruralareas such as horseriding, hunting, fishing or it has also seen that they preferred thisstyle going to do sport. Sportsclothing has become wide spread with the development of popular cultures since 1980, consumers have begun to imitateclothing behaviors with the development of the media and have shown that they have created new styles of clothing. Togethar with the transformations that took place in 1980, sportswear has become part of everyday life and has become involved in clothing behaviors that will affect Daily wear. People have now come up with the usualway of consuming clothes, not just to gothespore but to the comfortable in their Daily lives. The inclusion of sport in everyday life and the transformation of sportswear into an out-of-purpose mode have been rethought by contemporary designers and have laid the ground work for th emergence of new types of clothing