İmmün sistem yaşlanmasının immün sistem hücreleri üzerine etkisi
Effect of immune system aging on immune system cells
  1. Tez No: 855151
  2. Yazar: SAHAND GHADIMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA BİLGİÇ GAZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
İmmün sistem tüm yaşamımız boyunca savunma sistemimiz olarak görev yapar. İlerleyen yaşla birlikte tüm sistemlerde olduğu gibi immün sistemde de değişiklikler olur. Bu değişiklikler immünosens veya immünoaging olarak tanımlanır ve genelde artmış mortalite ve morbiditeden sorumlu tutulur. Yaşlılık hem doğal hem edinsel immün sistemi etkilemekle birlikte, edinsel immün sistemde daha etkili değişiklikler ortaya çıkar. Yaşlanmış immün sistemi klinik olarak enfeksiyonlara, otoimmünite ve maligniteye yatkınlık takip eder. İmmün yaşlanmanın kliniksel sonuçları enfeksiyonlar, malignite ve otoimmün hastalıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Pnömoni ile influenza 60 yaş ve üstü hastalarda en sık ilk 10 ölüm nedeni arasında yer almaktadır. Bağışıklık Sistem hücrelerindeki gerek sayı, gerekse fonksiyon değişikliklerinin bir çok hastalığın patofizyolojisinde önemli rol oynadığı literatürde gösterilmektedir. Yaşlanmayla ortaya çıkan bu değişimler antijenlere karşı verilen yanıttaki bireysel farklılıklara da sebep olabilmektedir. Yaşlanmanın immün sistem üzerine etkileri timus ve kemik iliğindeki B ve T hücreleri ve sekonder lenfoid dokulardaki olgun lenfositlerin fonksiyonlarının farklı düzeylerde azalması ile kendini belli eder. Bu nedenle yaşlı bireylerde bağışıklık sistemi herhangi bir tehdit karşısında kaldığında gençler kadar hızlı ve etkili bir immün cevap oluşturamamaktadır. Özellikle yaşlıların coronavirüs nedeniyle risk altında olduğu bir pandemi döneminde yaşlı çalışmalarının daha çok immün sistemdeki bu değişimler ve altta yatan moleküler olayların tanımlanması şeklinde planlanması ve belki de yaşlıların bağışıklık sisteminin desteklenmesi ile bu ve bundan sonraki olası viral salgınlarla etkili mücadele etmemizi sağlayabilecektir. Çalışmamız, sağlıklı bireylerde yapılmış pilot bir çalışma olup sağlıklı bireylerde yaşla beraber immün sistem hücrelerinin % ekspresyonlarının değişikliğinin yine yaşla beraber ortaya çıkan birçok hastalığın etyopatolojisinde nasıl rol oynayabileceğini açıklamayı amaçlamaktadır. Yaşlanmayla beraber T, B ve NK hücreleri ve alt gruplarındaki kantitatif değişime bağlı olarak % ekspresyon ve yaş eğrisi çizilmiştir. Bu eğriye bakılarak X yaşındaki bir kişinin immün hücrelerindeki % değer değişikliğine bağlı olarak buna karşılık gelen immün yaşını belirlenmesi hedeflenmiştir. İstatistik değerlendirmelerde SPSS ile ANOVA ve Student t testi kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The immune system acts as our defense system throughout our lives. Age changes occur in the immune system as in all systems. These changes are defined as immunosenescence or immunoaging and are generally responsible for increased mortality and morbidity. Although aging affects both the innate and acquired immune system, changes occur more effectively in the acquired immune system. The aged immune system is clinically predisposed to infections, autoimmunity and malignancy. The clinical consequences of immune aging are infections, malignancy and autoimmune diseases. Pneumonia and influenza are among the top 10 most common causes of death in patients aged 60 years and older. It has been shown in the literature that changes in both the number and function of immune system cells play an important role in the pathophysiology of many diseases. These changes that occur with aging may also cause individual differences in the response to antigens. The effects of aging on the immune system are manifested by different levels of decreased function of B and T cells in the thymus and bone marrow and mature lymphocytes in secondary lymphoid tissues. For this reason, the immune system in the elderly is unable to mount an immune response as fast and effective as the young when faced with a threat. Especially in a pandemic period when the elderly are at risk due to coronavirus, planning elderly studies in the form of defining these changes in the immune system and underlying molecular events and perhaps supporting the immune system of the elderly will enable us to effectively combat this and possible future viral epidemics. Our study is a pilot study in healthy individuals and aims to explain how changes in the % expression of immune system cells with age in healthy individuals may play a role in the etiopathology of many diseases that occur with age. A % expression and age curve will be drawn based on the quantitative changes in T, B and NK cells and their subsets with aging. Based on this curve, it is aimed to determine the corresponding immune age of an X-year-old person depending on the % change in immune cells. SPSS and ANOVA and Student's t test will be used for statistical evaluations.