Development of nano/micromotors for potential cancer diagnosis and therapy
Potansiyel kanser teşhisi ve tedavisi için nano/mikromotorların geliştirilmesi
  1. Tez No: 855152
  2. Yazar: SEZİN EREN DEMİRBÜKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA GARİPCAN, PROF. DR. FİLİZ KURALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son dönemde nano/mikromotor tabanlı akıllı ilaç taşıma ve teşhis sistemleri etkin özellikleri nedeniyle büyük ilgi görmektedir. Bu sistemler tercih edilerek yan etkilerin azaltılması, etkinlik artışı ve ilaçların belirli bölgelerde kontrol edilerek salımı saˆglanır. Nano/mikromotorların hareket kontrolü ve hareket mekanizmaları, ilaç derişimi, teslim süresini kısalması ve ilaçların ulaşılması zor bölgelere daha iyi nüfuz etmesine olanak tanır. Bu nedenle, tez çalışmasının ilk bölümünde, kendiliˆginden fonksiyonel polimer ile zenginleştirilmiş nanomotorlar, katalitik itki ile akıllı ilaç taşımak için poli(3-aminofenilboronik asit) (PAPBA)/platin (Pt)-nikel (Ni)/Pt olarak Paklitaksel (PTX) anti kanser ilacı yüklemek amacı ile geliştirilmiştir. Kontrollü ilaç salımı, yakın kızılötesi (NIR) ışınımı ve pH farkları indüklenerek başarılmıştır. İlaç salımıve ilaç yüklü nanomotorların etkileşimi MCF-7 meme kanseri hücreleri ile incelenmiştir. Tez çalışmasının ikinci bölümünde, manyetik hareket ile meme kanseri tanısı ve kontrollü ilaç salımını gerçekleştirmek için, iki segmentli altın (Au), demir-nikel (Fe - Ni) olarak metal mikromotorlar sentezlenmiştir. Elektrokimyasal olarak sentezlenen mikromotorların Au segment yüzeyi, ilaç (DOX) yüklemesi ve teşhis ajanı olarak antikor (antiHER2) immobilizasyonu saˆglamak için modifiye edilmiştir. Modifiye edilen Au segment yüzeyi, asidik kanserli ortamda kontrollü ilaç salımını mümkün kılarak, manyetik (Fe-Ni) segment, MCF-7 hücrelerine manyetik hareket kabiliyeti ile kontrollü ilaç salımı saˆglanmıştır. Ayrıca, mikromotor ilaç teslim sistemlerinin sferoidlerle çalışılarak geliştirilmesi, klinik kullanım için optimizasyon çalışmalarında öncü veriler saˆglama potansiyeline sahiptir. Tüm bu yaklaşımlar, nano/mikromotorların akıllı ilaç teslim yöntemlerindeki potansiyel uygulamalarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Recent developments in nano/micromotor based smart drug delivery and diagnosis systems have gained much attention due to their efficient capabilities and unique features. Smart drug delivery systems are preferred for reduced side effects, increased effectiveness, and controlled release in specific locations. Nano/micromotors enable motion control and propulsion, leading to reduced drug concentration, faster delivery, and enhanced penetration into inaccessible tissues. Hence, in the first part of the thesis, self-functionalized polymer poly(3-aminophenylboronic acid) (PAPBA) enriched nanomotors were developed by conjugating Paclitaxel (PTX) to PAPBA/platinum (Pt)-nickel (Ni)/ Pt according to demonstrate their efficacy in smart drug delivery with catalytic propulsion. Controlled drug delivery was achieved by inducing Near-Infrared irradiation (NIR) and altering the pH. Drug release and interaction of PAPBA-enriched nanomotors loaded with drugs were studied using MCF-7 breast cancer cells. In the second study of the thesis, two segmented, gold (Au), iron-nickel (Fe - Ni) as metallic micromotors were synthesized according to carry out controlled release of anti-cancer drug doxorubicin (DOX) to breast cancer cells and diagnosis of breast cancer with magnetic propulsion. Au segment surface of electrochemical fabricated micromotors were engineered to provide drug (DOX) loading and antibody (antiHER2) immobilization as capturing agent. Engineered Au segment surface made possible controlled drug release in acidic cancerous environment. Magnetic (Fe-Ni) segment ensured controlled drug delivery to MCF-7. Spheroids with nano/micromotor drug delivery systems offer valuable insights for optimizing their clinical use. These approaches highlight the potential of nano/micromotors as smart drug delivery methods over conventional systems.