Sağlık endüstrisinde şiddet korkusunun örgütsel bağlılığa etkisi ve mesleki yabancılaşmanın aracı rolü üzerine bir inceleme
An investigation of the impact of fear of violence in the healthcare industry on organizational commitment and the mediating role of professional alienation
  1. Tez No: 855165
  2. Yazar: MUHARREM KÜRŞAT YALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÖZKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, sağlık sektöründe faaliyet gösteren profesyonellerin şiddetle görme korkusunun, örgütsel bağlılık düzeylerine olan etkisini ve mesleki yabancılaşmanın aracı rolünü incelemektedir. Araştırma, şiddet korkusundaki artışın örgütsel bağlılığı azaltacağı, ayrıca mesleki yabancılaşmanın bu etkide aracı bir rol oynayacağı hipotezine dayanmaktadır. Araştırmanın evrenini Afyonkarahisar ilindeki hastanelerde görev yapan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma evreninden kartopu örnekleme yöntemi yoluyla 236 sağlık çalışanına ulaşılmıştır. Elde edilen veriler istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada, sağlık çalışanlarının demografik özellikleri ile şiddet görme korkusu, örgütsel bağlılık ve mesleki yabancılaşma arasındaki ilişkinin incelenmesi için güvenilirlik analizi, regresyon analizi, T-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. ANOVA ile yapılan ilişki analizinin ardından LSD tekniği kullanılarak Post-Hoc testi gerçekleştirilmiştir. Afyonkarahisar'daki hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarının şiddet görme korkuları, örgütsel bağlılık, mesleki yabancılaşma ve demografik özellikleri (cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi, meslek sınıfları, çalışma süresi) arasında yapılan analiz sonuçlarına göre kısmi anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Ayrıca, şiddet görme korkusunun, örgütsel bağlılık ve mesleki yabancılaşmayı etkilediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, mesleki yabancılaşmanın, şiddet görme korkusu ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide aracı bir rol oynamadığı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of the fear of violence on the levels of organizational commitment among professionals in the healthcare sector, as well as the mediating role of professional alienation. The research is based on the hypothesis that an increase in violence-related fear will decrease organizational commitment, with professional alienation playing a mediating role in this effect. The population of the study consists of healthcare workers serving in hospitals in Afyonkarahisar province. A sample of 236 healthcare workers was reached using the snowball sampling method. The collected data were analyzed using statistical software. In the study, reliability analysis, regression analysis, T-tests, and ANOVA tests were employed to examine the relationship between the demographic characteristics of healthcare workers and their fear of violence, organizational commitment, and professional alienation. Following the relationship analysis conducted with ANOVA, a Post-Hoc test was performed using the LSD technique. The analysis of the results revealed partial significant differences among healthcare workers in Afyonkarahisar in terms of their fear of violence, organizational commitment, professional alienation, and demographic characteristics (gender, age, education level, professional classifications, and work experience). Additionally, it was determined that the fear of violence influences organizational commitment and professional alienation. However, it was found that professional alienation does not play a mediating role in the relationship between the fear of violence and organizational commitment.