Bruksizm vakalarında masseter kasında meydana gelen hemodinamik değişikliklerin ı̇şlevsel yakın kızılaltı spektroskopi cihazı ile ı̇ncelenmesi
Evaluation of the masseter muscle hemodynamics in bruxism usingnear infared spectroscopy
- Tez No: 855173
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY ŞAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Total Parsiyel Protezler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Polisomnografi haricinde kesin bir tanı yöntemi belirtilmemiş olan bruksizm; olası, kuvvetle olası, kesin bruksizm olarak sınıflandırılmaktadır. Çiğneme kaslarında kas kontraksiyonunun, bruksizmin ve oklüzal splint tedavisinin hemodinamik değişikliklere neden olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Kaslardaki hemodinamik değişiklikleri ölçmek için birçok yöntem mevcuttur ve bunlardan bir tanesi de noninvaziv ve maliyetli olmayan işlevsel yakın kızıl altı spektroskopi (İYKAS) tekniğidir. Bu çalışmanın amacı, bruksizmin İYKAS tekniği ile teşhis edilip edilemeyeceğinin araştırılmasıdır. Çalışmada 33 birey 3 gruba ayrılmıştır: Grup 1) Bruksizmi ve miyofasyal ağrısı olan bireyler (n: 12) Grup 2) Bruksizmi olan ve miyofasyal ağrısı olmayan bireyler (n:12) Grup 3) Kontrol grubu olarak bruksizmi ve miyofasyal ağrısı olmayan bireyler (n:9) Tüm deneklerin maksimum ısırma kuvveti belirlenmiş; %50 ve %100 maksimum istemli kasılma (MİK) esnasında deoksihemoglobin (Hb), oksihemoglobin (HbO2), OXY (HbO2-Hb) ve BV (HbO2+Hb) değerleri kas bazında (n:66) İYKAS tekniği ile incelenmiştir. Sonuç olarak %100 MİK esnasında ve hemen sonrasındaki toparlanma sürecinde Hb değerinin bruksizmi olan kaslarda, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bruksizmi olan ağrılı ve ağrısız kaslar ayrı ayrı değerlendirildiğinde ise %50 ve %100 MİK esnasında ve %100 MİK sonrasındaki toparlanma sürecinde Hb değerlerinin kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Bulgularımız; İYKAS parametrelerinden Hb değerinin bruksizmin teşhisinde kullanılabileceğini gösterir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Bruxism is classified as possible, probable, and definite; which has not have a definitive diagnostic method identified other than polysomnography. There are studies showing that muscle contraction in masticatory muscles, bruxism and occlusal splint treatment induce hemodynamic changes. There are many methods available to measure hemodynamic changes in muscles, and one of them is the non-invasive and cost effective near-infrared spectroscopy (NIRS) technique. The aim of this study is to investigate whether bruxism can be diagnosed with the NIRS method. In this study, 33 individuals were divided into 3 groups: Group 1) Individuals with bruxism and myofascial pain (n: 12) Group 2) Individuals with bruxism and no myofascial pain (n: 12) Group 3) Individuals without bruxism and myofascial pain as the control group (n: 9). Maximum bite force was measured for all subjects, and during 50% and 100% maximum voluntary contraction (MVC), deoxyhemoglobin (Hb), oxyhemoglobin (HbO2), OXY (HbO2-Hb), and BV (HbO2+Hb) values were examined using the NIRS technique on a muscle basis (n:66). Results revealed that during 100% MVC and the recovery period, Hb values were statistically significantly higher in muscles affected by bruxism compared to the control group. Furthermore, when evaluating painful and painless muscles separately, Hb values during 50% and 100% MVC and the recovery period after 100% MVC were found to be statistically significantly higher than the control group. Our findings suggest that Hb value, one of the NIRS parameters, can be used in the diagnosis of bruxism.