Öz-yeterlilik düzenleyici rolde iken girişimci liderliğin yenilikçi iş davranışı ve çalışan performansı üzerindeki etkisinde psikolojik güçlendirmenin aracı rolü: Sağlık işletmelerinde bir alan çalışması
The mediating role of psychological empowerment in the effect of entrepreneurial leadership on innovative work behavior and employee performance while self-efficacy in the moderating role: A field study in health businesses
- Tez No: 855189
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU AYKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Liderlik özelliğinin, çalışan performansını ve yenilikçiliğini görünür hale getirmede ve sürekliliğini sağlamada teşvik unsuru yaratması olasıdır. Çalışan performansını iyileştirmede ve organizasyonel inovasyon kültürünü güçlendirmede ise girişimci liderlik tarzı ön plana çıkmaktadır. Bu bağlamda girişimci liderliğin psikolojik güçlendirme aracılığı ile çalışan performansı ve yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkisinde öz-yeterliliğin düzenleyici rolünün olup olmadığının belirlenmesi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma evrenini, Kayseri ilindeki altı özel hastane çalışanları oluşturmaktadır. Anket tekniği ile toplamda 488 çalışan üzerinde analizler gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucuna göre girişimci liderliğin tüm değişkenler ile anlamlı ve pozitif yönde ilişkisinin olduğu belirlenmiştir. Process Makro yöntemi ile öz-yeterliliğin düzenleyici rolü (Model-1) ve psikolojik güçlendirmenin aracılık etkisi (Model-4) incelenmiştir. Öz-yeterliliğin girişimci liderlik ile psikolojik güçlendirme arasında düzenleyici rolünün olduğu, girişimci liderliğin yenilikçi iş davranışı ve çalışan performansı üzerindeki etkisinde ise psikolojik güçlendirmenin aracılık gösterdiği tespit edilmiştir. Son olarak durumsal aracılık etkisi Model-7 kullanılarak incelenmiştir. Girişimci liderliğin psikolojik güçlendirme aracılığı ile yenilikçi iş davranışı ve çalışan performansı üzerindeki etkisinde öz-yeterliliğin düzenleyici rolünün olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Leadership will likely create incentives to make employee performance and innovation visible and sustained. Entrepreneurial leadership style comes to the fore in improving employee performance and strengthening organizational innovation culture. In this context, this study aims to determine whether self-efficacy has a moderating role in the effect of entrepreneurial leadership on employee performance and innovative work behavior through psychological empowerment. The research population consists of employees of six private hospitals in Kayseri province. Analyses were carried out on a total of 488 employees with the questionnaire technique. According to the results of the analysis, it was determined that entrepreneurial leadership has a significant and positive relationship with all variables. The moderating role of self-efficacy (Model-1) and the mediating effect of psychological empowerment (Model-4) were examined with the Process Macro method. Self-efficacy has a moderating role between entrepreneurial leadership and psychological empowerment, and psychological empowerment mediates the effect of entrepreneurial leadership on innovative work behavior and employee performance. Finally, the moderated mediation effect was examined using Model-7. It was determined that self-efficacy has a moderating role in the effect of entrepreneurial leadership on innovative work behavior and employee performance through psychological empowerment.