Multipl skleroz hastalarında manyetik rezonans görüntüleme lezyon yükü ile stres eğilimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relaptionship between magnetic resonance imaging lesion load and stress tendency in patients with multipl sclerosis
- Tez No: 855202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET ÖKÇESİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Gevher Nesibe Genom ve Kök Hücre Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Multipl skleroz (MS) enflamasyon, demiyelizasyon ve akson hasarı ile karakterize otoimmün bir santral sinir sistemi hastalığıdır. Demiyelinizan plak tutulumu klinikte hastalığın lezyon yükü olarak ifade edilmektedir. Stresin MS hastalığında predispozan bir faktör olarak rol oynamasının yanı sıra hastalığın seyrinde hastanın stres eğilimi de artabilir. Bu çalışmada MS hastalarının manyetik rezonans (MR) görüntüleri değerlendirilerek lezyon yükleri ile hastaların stres eğilimi arasındaki farklılıkların araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Tıp Fakültesi Hastaneleri Nöroloji Anabilim Dalı MS polikliniğinde takip edilen 111 MS hastası dahil edilmiştir. Hastaların seçiminde kadın-erkek cinsiyeti fark etmeksizin 18-65 yaş aralığı ve hastanın son beş yıl içerisinde en az bir MR görüntüsünün bulunması kriter olarak belirlenmiştir. Katılımcıların MR görüntülerine Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri PACS sistemi (Sectra Workstation IDS7, Teknikringen Sweden) üzerinden ulaşılmıştır. Lezyon yüklerinin sayısal verileri ise volBrain Open access platform for MRI brain analysis sistemi üzerinden elde edilmiştir. Hastaların MR görüntülerinde tanımlanan lezyon yükleri ile stres eğilimleri arasındaki ilişki Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) uygulanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is an autoimmune central nervous system disease characterized by inflammation, demilitarization and axon damage. Demyelinating plaque involvement is clinically referred to as the lesion burden of the disease. In addition to the role of stress as a predisposing factor in MS, the patient's tendency to stress may also increase during the course of the disease. In this study, it was aimed to investiage the differences between lesion loads and stress tendency of patients by evaluating magnetic resonance (MR) images of MS patients. A total of 111 MS loads who were followed up in the MS outpatient clinic of Erciyes University Gevher Nesibe Faculty of Medicine Hospitals, Department of Neurology were included in the age range of 18-65 years and the presence of at least one MRI image of the patient in the last five years were determined as study, regardless of male or female gender. The MRI studies of the participants were accessed through the Erciyes University Faculty of Medicine Hospitals PACS system (Sectra Workstation IDS7, Teknikringen Sweden). The numerical data of the lesion loads were obtained from the volBrain Open access platform for MRI brain analysis system. The relationship between the lesion loads defined in the MR images of the patients and their stress tendencies was evaluated by applying the Perceived Stress Scale (ASS).