Yenilikçi dijital eğitim teknolojileri üzerine bir çalışma: Sanal gerçeklik tabanlı yangın eğitim simülasyonu tasarımı
An innovative study on digital education technologies: Design of a virtual reality based fire training simulation
- Tez No: 855206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Teknik Eğitim, Science and Technology, Fine Arts, Technical Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Son yıllarda dünya genelinde yangın olayları önemli bir artış göstermektedir. Ülkemizde, Hatay, Antalya, Marmaris gibi illerimizde meydana gelen büyük yangınlar, yangınla mücadele ve arama kurtarma ekiplerinin can güvenliğini tehlikeye atmadan görevlerini yerine getirebilmeleri için Sanal Gerçeklik teknolojilerinin kullanımına dair bir ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda, bu çalışma, yangınla mücadele ekiplerine yönelik Sanal Gerçeklik tabanlı eğitim simülasyon yazılımı geliştirmeyi amaçlamaktadır. Autodesk 3ds Max yazılımı, çevresel mekân ve ekipman modellemeleri için tercih edilmiş olup, hazırlanan 3D modellerin doku ve texture'ları için Photoshop ve Substance Designer programları kullanılmıştır. Tamamlanan 3D modeller, Sanal Gerçeklik uygulamasına dönüştürülebilmek amacıyla Unreal Engine yazılımına aktarılmış ve ardından gerekli modüller eklenerek Windows platformunda çalıştırılabilir bir uygulama haline getirilmiştir. Geliştirilen yazılım, yangın personeli eğitimlerinde etkin bir şekilde kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, wildfires have shown a significant increase worldwide. The occurrence of major wildfires in our country, such as in Hatay, Antalya, and Marmaris, has inspired the development of virtual environments using Virtual Reality (VR) technologies for firefighting and search and rescue personnel, allowing them to perform essential tasks in a simulated environment without jeopardizing their lives. In this study, a training simulation software has been prepared to contribute to the virtual training of firefighting personnel and provide them with the opportunity to practice in a virtual environment. Autodesk 3ds Max software was preferred for environmental space and equipment modeling, while Photoshop and Substance Designer programs were utilized for the preparation of textures for the completed 3D models. The finalized 3D models were transferred to the Unreal Engine software to be transformed into a Virtual Reality application, and after adding the necessary modules, it was converted into an executable application on the Windows platform. The developed software can be effectively used in training sessions for firefighting personnel.