Beyânü'l-Hak'ta dinî muhtevalı manzumeler üzerine bir inceleme
A study on manzums with religious content in Beyânü'l-Hak
  1. Tez No: 855229
  2. Yazar: ŞEYMA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Beyânü'l-Hak, II. Meşrutiyet'in ilanıyla yayın hayatına başlayan süreli yayınlar arasında yer almaktadır. 1908-1912 yıllarında yayınlanan Beyânü'l-Hak, 182 sayıdan oluşmaktadır. Beyânü'l-Hak, dönemin dinî, siyasî, edebî ve içtimaî yapısını ortaya koyması açısından önemli bir kaynaktır. Bu çalışmada, dergideki bütün manzumeler tarandıktan sonra tespit edilen dinî manzumelerin muhtevasına yönelik değerlendirme yapılmıştır. Böylelikle bir bütün olarak ele alınan Beyânü'l-Hak'taki, dinî manzumelerde temas edilen konuların tespiti ve izahı hedeflenmiştir. Bu doğrultuda çalışmada, üç bölüme yer verilmiştir. İlk bölümde dergiyle ilgili genel bilgilere, yazar kadrosuna ve edebî muhtevaya değinilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde, dinî manzumelere dair tasnif çalışması ve muhteva değerlendirmesi yapılmıştır. Ek bölümünde, dergideki manzumelerin tümüne dair yapılan tablolara yer verilmiştir. Bu çalışmada, derginin dinî manzumelerindeki ortak unsurun, ilmî birikim ve edebî duyguların birleşmesiyle işlenen İslam sevgisi olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte dinî manzumelerde, Klasik Türk edebiyatının ve tasavvufun yoğun etkileri olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, derginin izlediği politikada değişmeyen iki temel husus, İslam'a ve ilme verilen kıymettir.
Özet (Çeviri)
Beyânü'l-Hak is among the periodicals that started to be published with the declaration of the Constitutional Monarchy II. Beyânü'l-Hak, published between 1908-1912, consists of 182 issues. Beyânü'l-Hak is an important source in terms of revealing the religious, political, literary and social structure of the period. In this study, after scanning all the verses in the journal, an evaluation was made on the content of the religious verses identified. In this way, it is aimed to identify and explain the subjects touched upon in the religious verses in Beyânü'l-Hak, which is considered as a whole. Accordingly, the study is divided into three sections. In the first part, general information about the journal, its staff of writers and literary content are mentioned. In the second and third sections, the classification and content evaluation of the religious verses are analyzed. In the appendix, tables of all the verses in the journal are included. In this study, it has been determined that the common element in the religious verses of the journal is the love of Islam, which is processed with the combination of scientific knowledge and literary feelings. In addition to this, the religious verses are heavily influenced by Classical Turkish literature and Sufism. As a result, it can be stated that the two main issues that do not change in the policy followed by the journal are the value given to Islam and science.