Yaş dostu kent yönetişimi: İstanbul örneği
Age-friendly urban governance: The case of Istanbul
  1. Tez No: 855233
  2. Yazar: TUĞÇE TINGIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Public Administration, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Değişim kuşkusuz insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. Yaşadığımız zamanlar hakkında en belirgin özelliklerinden biri de değişimi hızlandırması ve çok boyutlu olmasıdır. 21. yüzyılla birlikte teknolojik, ekonomik, politik, sosyal ve kültürel alanların hızla gelişmesi ve interaktif bir değişim süreci yaşanıyor. Ancak bu değişim süreci 19. istek üzerine elbette bu sorunun cevabını 19. yüzyıla dayanan bir yönetim anlayışıyla vermek mümkün değildir. Küreselleşme tartışmalarının yoğunlaştığı 21. yüzyılda, yaşanan değişimlerden en çok etkilenen kurumların başında kamu yönetimi gelmektedir. Değişimin baskısı ve bu değişimlere uygun çözümler üretme ihtiyacı altında hem teorik hem de pratik alanda mutasyona ve dönüşüme uğramaktadır. Bu nedenle değişim hareketlerini odak noktasına alan kavram ve kurumlardan biri de“yönetim”kavramıdır. Bu nedenle kamu yönetimi günümüzde değişen koşullara ve yeni ihtiyaçlara uyum sağlayacak şekilde yeniden yapılanmaktadır. 21. yüzyılın yönetim anlayışı olarak kabul edilen yönetişim kavramı, 20. yüzyılın yönetim anlayışını önemli ölçüde değiştirmiş, merkeziyetçilik yerine yerelliği, sistem yapısı yerine federalizmi getirmiş, ilk olarak katı bürokrasi yerine katılımcılığı, yerine açıklığı getirmiştir. Hiyerarşi yerine kapanma, hesap verme ve sorumluluk.“İdari devrime göre imzasını”attığı söylenebilir. Bu araştırmanın odak noktası, geleneksel kamu yönetimi yaklaşımının hızlı gelişimidir. 1970'li yıllarda belirgin olan değişim ve dönüşümlerin yanı sıra, 1990'lı yıllarda hızla gelişen bir anlayış olan“yaş dostu yönetişim”kavramının incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Change is undoubtedly a phenomenon as old as human history. One of the most distinctive features of the times we live in is that it accelerates change and is multidimensional. With the 21st century, rapid development of technological, economic, political, social and cultural fields and an interactive change process are experienced. However, this change process is upon request. Of course, it is not possible to answer this question with a management approach dating back to the 19th century. In the 21st century, when globalization debates are intensified, public administration is one of the institutions that are most affected by the changes. Under the pressure of change and the need to produce suitable solutions for these changes, it undergoes mutation and transformation in both theoretical and practical fields. For this reason, one of the concepts and institutions that focus on change movements is the concept of“management”. For this reason, public administration is being restructured to adapt to changing conditions and new needs. The concept of governance, which is accepted as the management understanding of the 21st century, has significantly changed the management understanding of the 20th century, it has replaced centralism with localism, system structure has been replaced by federalism, and firstly it has brought participation instead of strict bureaucracy and openness instead. Closure, accountability, and responsibility instead of hierarchy. It can be said that he put his signature“according to the administrative revolution”. The focus of this research is the rapid development of the traditional public administration approach. In addition to the changes and transformations that were evident in the 1970s, it is an examination of the concept of“age-friendly governance”, an understanding that developed rapidly in the 1990s.