Deprem sonrası talep edilen destekten yoksun kalma tazminatının özel hukuk bakımından incelenmesi
Investigation of compensation for loss of support requested after the earthquake in terms of private law
- Tez No: 855234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Deprem, ülkemizde meydana gelme riski en yüksek olan doğal afetler arasında yer almaktadır. Depremler sonrası meydana gelen ölüm ve yaralanmaların özel hukuk bakımından çeşitli sonuçları bulunmaktadır. Depremde ölüm ya da yaralanma gerçekleşmesi hâlinde ölenin mirasçıları ile belirli yakınları ve yaralanan kişiler, taşınır veya taşınmaz malları zarar gören kişiler, maddi ve manevi tazminat isteme hakkına sahiptir. Ölüm gerçekleşmişse, ölenin yasal mirasçıları ve maddi desteğini kaybeden ölenin birlikte yaşadığı kişiler, çocuklar, ebeveynleri ve nişanlısı gibi kişiler destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilecektir. Destek yoksun kalma tazminatı, uygulamada sıklıkla karşılaşılan bir tazminat türüdür. Destekten yoksun kalma tazminatı, ölüm olayı sonucunda ölen kişinin yaşarken yardımda bulunduğu ya da ilerde bulunması muhtemel kişilerin mal varlıklarında oluşan zararların giderilmesinden ibarettir. Bu tazminatı talep edebilmek için öncelikle ölenin, tazminatı talep eden kişiye mevcut veya ileride olması muhtemel desteğinin ispatı gerekmektedir. Bunun yanı sıra destek görenin de ölen desteğin bakımına ihtiyacı olduğu ispatlanmalıdır. Yüksek Lisans tezi olarak hazırladığımız bu çalışmada, deprem sonrası talep edilen destekten yoksun kalma tazminatı özel hukuk bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are among the natural disasters with the highest risk of occurrence in our country. Deaths and injuries that occur after earthquakes have various consequences in terms of private law. In the event of death or injury in an earthquake, the heirs of the deceased and certain relatives of the deceased and injured persons, persons whose movable or immovable property has been damaged, have the right to request material and moral compensation. If death has occurred, the legal heirs of the deceased and persons such as cohabitants, children, parents and fiancé of the deceased who have lost their financial support may claim compensation for deprivation of support. Compensation for deprivation of support is a type of compensation that is frequently encountered in practice. Compensation for deprivation of support consists of compensating the damages incurred in the assets of the persons who were assisted by the deceased while he/she was alive or who are likely to be assisted in the future as a result of the death event. In order to claim this compensation, first of all, it is necessary to prove the deceased's current or possible future support to the person claiming the compensation. In addition to this, it must be proved that the supportee needs the care of the deceased support. In this study, which we prepared as a Master's thesis, the compensation for deprivation of support claimed after the earthquake is analyzed in terms of private law.