Integrated multi-scenario geostatistical analysis of groundwater quality in Iran's Gavkhuni watershed
İran'ın Gavkhuni havzasında yeraltı suyu kalitesinin entegre çok-senaryolu jeoistatistiksel analizi
  1. Tez No: 855235
  2. Yazar: ELNAZ HATAMI BAHMAN BEYGLOO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZEKİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu araştırma, İran'da Gavkhouni havza alanındaki yeraltı suyu kalitesinin derinlemesine bir analizini sunmakta ve havzanın tarım, sanayi ve çevresel sürdürülebilirlik açısından temel rolü bağlamında sulama için uygunluğunu değerlendirmektedir. Dengesiz su talebi ve arzı sorunları ortasında, bu çalışma yeraltı suyu kalitesinin mekansal değişiminin anlaşılmasının zorunluluğunu vurgulamaktadır. İsfahan Bölgesel Su Şirketi'nden alınan verileri kullanarak, araştırma 2015 yılından 516 örnekleme noktasını inceledi ve Sodyum Emilim Oranı, Elektriksel İletkenlik, Toplam Çözünmüş Katılar, Klorür, Sodyum, Bikarbonat ve pH gibi parametreler değerlendirilmiştir. Araştırma, dört farklı senaryoda varyogram modellemesini, orijinal ve logaritmik olarak dönüştürülmüş verilerle, mekansal aykırı değerlerin ile birleştirerek gerçekleştirilmiştir. Aykırı değer tespiti ve çıkarılması süreci, Moran saçılım grafikleri kullanılarak yapılmıştır, böylece veri bütünlüğü sağlanmış ve anizotropinin etkisi azaltılmıştır. GS+ ve ArcMap yazılımlarının kullanımı ile sıradan Kriging enterpolasyon yöntemiyle sağlam jeoistatistiksel modelleme ve mekansal analizi kolaylaştırılmıştır. Model etkinliği, özellikle Ortalama Kare Hatası (RMSE) ve Ortalama Hata (ME), yanı sıra model performansının daha standart bir değerlendirmesi için RMSE-Gözlem Standart Sapma Oranı (RSR) gibi metrikler üzerinde odaklanıp çapraz doğrulama yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, yeraltı suyu kalitesinde belirgin bir doğu-batı gradyanı ortaya koymakta, doğu bölgeleri daha yüksek tuzluluk ve sodisite sorunlarıyla mücadele ederken, güney bölgeleri genellikle daha üstün su kalitesi sergilemektedir. Kalite seviyelerinin heterojen bir karışımını sergileyen merkezi bölge, çeşitli yönetim yaklaşımlarını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
This research provides an in-depth analysis of groundwater quality in the Gavkhouni catchment area in Iran, assessing its suitability for irrigation in the context of the basin's essential role in agriculture, industry, and environmental sustainability. Amidst the challenges of unbalanced water demand and supply, the study underscores the necessity of comprehending groundwater quality's spatial variation. Utilizing data from the Isfahan Regional Water Company, the research examined 516 sampling points from 2015, focusing on parameters such as Sodium Absorption Ratio, Electrical Conductivity, Total Dissolved Solids, Chloride, Sodium, Bicarbonate, and pH. The investigation incorporated variogram modeling in four distinct scenarios, combining original and logarithmically transformed data, with and without the inclusion of spatial outliers. The process of outlier detection and removal was meticulously conducted using Moran scatterplots, ensuring data integrity and mitigating the influence of anisotropy. The application of GS+ and ArcMap software facilitated robust geostatistical modeling and spatial analysis through the Ordinary Kriging interpolation method. Model efficacy was appraised using cross-validation methods, particularly focusing on metrics like Root Mean Square Error (RMSE) and Mean Error (ME), alongside the RMSE-Observations Standard Deviation Ratio (RSR) for a more standardized evaluation of model performance. The findings reveal a distinct east-to-west gradient in groundwater quality, with the eastern regions grappling with higher salinity and sodicity issues. In contrast, the southern areas generally display superior water quality. The central region, characterized by a heterogeneous mix of quality levels, calls for varied management approaches.