Urban symbiosis through building integrated agriculture: transforming vacant areas of a multi-storey carpark into an urban farm
Yapıyla bütünleşik tarım ile kentsel simbiyoz: atıl çok katlı otopark alanlarının kentsel tarım alanına dönüştürülmesi
- Tez No: 879698
- Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Ziraat, Architecture, Landscape Architecture, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Artan küresel nüfus talepleri, yalnızca kentleşmenin hızlanmasına ve kentsel bağlamda yeşil alanların yok olmasına neden olmamış, aynı zamanda geleneksel tarım alanlarının yetersizliğine ve verimsiz hale gelmesine de yol açmıştır. Bu talepleri karşılamak amacıyla, yapılaşmış çevre ve tarım, enerji ve hammadde kaynaklarının en büyük tüketicileri haline gelirken, kentsel tarım (KT) ve yapıyla bütünleşik tarım (YBT), iki kavram arasındaki kadim bağın yeniden canlandırılmasına yönelik olası çözümler olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, geleneksel tarımın ve yapılaşmış çevrenin çevresel yükler açısından sorunlarını ele alırken, kaynak kullanım verimliliğini ve yerel kendine yeterliliği artırmak için tarım ve kentsel bağlamın olası simbiyotik ilişkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, tarımsal yöntemlerin etkilerini ve YBT yöntemleri ve kentsel simbiyoz seçenekleri ile kentsel tarım alanına dönüştürülmesi önerilen Ankara'daki çok katlı otopark yapısının döngüsel senaryo analizini incelemektedir. Araştırma yöntemi olarak, 156 referans kaynak arasında yapılan literatür taramasından, ve Türkiye'deki üreticilerden meta-analiz karşılaştırması için tarımsal yöntemler hakkında nicel veriler toplanmıştır. Ayrıca, dönüşüm senaryosu için seçilen yapı, çevredeki CO2'nin yakalanması, su kaynaklarının kullanılması ve yenilenebilir enerji üretimi konularına yönelik analiz edilmiştir. Özetle, bu çalışma YBT yöntemlerinin çevresel, ekonomik ve sosyal perspektifler açısından potansiyelini, sınırlamalarını ve etkilerini açıklamaktadır. Analizlerin sonuçları, YBT tekniklerinin, özellikle dönüşüm önerisinde kullanılan kontrollü ortam tarımı (KOT) metotlarının, maliyetli, enerjiye bağımlı ve işletilmesinin karmaşık olduğunu, ancak gıda üretimi ve kaynak kullanım verimliliği için önemli potansiyeller sunduğunu ve lojistik, sulama ve atık yönetimi gibi çeşitli aşamalarda çevresel yüklerin azalttığını göstermektedir. Simbiyotik kentsel fırsatlarla birlikte, YBT yöntemleri yerel yapılaşmış çevreye fayda sağlayabilir ve yerel kendine yeterliliği artırabilir.
Özet (Çeviri)
Demands of increasing population cause not only rapid urbanization and the absence of greenery in the urban context but also insufficiency and infertility of conventional agricultural spaces. Both the built environment and agriculture become major consumers of energy and resources to fulfill the needs, while urban agriculture (UA) and building-integrated agriculture (BIA) have started to emerge as possible remedies towards revitalizing their ancient bond. This study aims to indicate conventional problems of agriculture and the built environment regarding environmental loads and to investigate possible symbiotic relationships between them to enhance resource use efficiency and local self-sufficiency. This research investigates the impacts of agricultural methods and conducts circular scenario analysis of a proposal to transform a multi-storey carpark in Ankara into an urban farm with BIA methods and urban symbiosis options. As methodology, quantitative data about agricultural methods is gathered for meta-analysis comparison from producers in Turkey and literature review among 156 reference sources. Moreover, the scenario is analyzed for capturing surrounding CO2, utilizing water sources, and producing renewable energy. In summary, this study outlines the potential, limitations, and impacts of BIA methods from environmental, economic, and social perspectives. The analysis indicates that while BIA techniques, especially the controlled environment agriculture (CEA) method used in the proposed transformation, are costly, energy-dependent, and complex to operate, they offer considerable potentials for food production, resource use efficiency, and mitigating environmental loads of logistics, irrigation, and waste management. With symbiotic urban opportunities, BIA methods can benefit the local built environment and enhance local self-sufficiency.