Apendiks tümörlerinde apendektomi yeterli midir?
Is appendectomy sufficient for appendiceal tumors?
  1. Tez No: 855282
  2. Yazar: SAFA TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmanın Başlığı: Apendiks tümörlerinde apendektomi yeterli midir? Amaçlar: Apendiksin primer tümörleri oldukça nadir görülmektedir. Çoğunlukla herhangi bir nedenle yapılan apendektomi sonrası insidental olarak saptanmaktadır. Apendektomi sonrası ek cerrahi girişim gerekip gerekmediği yıllardır süregelen bir tartışma konusudur. Bu çalışmada apendiks tümörü tanısı alan hastalarda yapılan apendektominin yeterli olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Ekim 2006 ile Ekim 2019 tarihleri arasında herhangi bir nedenle apendektomi yapılan hastalar retrospektif olarak incelendi. Apendikste primer tümöral lezyon görülen hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar biyolojik davranış grupları, histopatolojik tanıları, ameliyat öncesi tanıları, yapılan ilk ameliyatlar ve ikinci ameliyat olup olmama durumu açısından değerlendirildi. Bulgular: Apendiks tümörü tanısı konulan toplam 132 [Erkek / Kadın:45(%34,1) / 87(%65,9)] hastanın olduğu belirlenmiştir.“Benign”kategorisinde 27 (%20,5),“borderline”kategorisinde 61 (%46,2),“malign”kategorisinde de 44 (%33,3) hasta mevcuttur. Hastalardan 105'ine (%79,5) ilk ameliyatta“sadece apendektomi”uygulanmışken, 27 (%20,5) hastaya“geniş rezeksiyon”yapılmıştır. İlk ameliyatta apendektomi yapılan 105 hastadan 18'ine (%17,1) geniş rezeksiyon uygulandığı, 87 (%82,9) hastaya ek cerrahi girişim yapılmadığı görülmüştür. Sonuçlar: Benign tümörlerde ve erken evre borderline tümörlerde apendektominin yeterli olduğu sonucuna varılmıştır. Malign tümörlerde de erken evrede apendektominin yeterli olduğu histopatolojik alt tip (nöroendokrin tümörler) mevcuttur. İleri evre tümörlerde ise agresif cerrahi girişimler sağkalıma yarar sağladığından tecrübeli merkezlerde uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Title of the Reseach: Is appendectomy sufficient for appendiceal tumors? Objective: Primary tumors of the appendix are extremely rare. They are mostly detected incidentally after appendectomy that was performed for any reason. It has been an ongoing debate for many years whether additional surgical intervention is required after appendectomy. In this study, it is aimed to investigate whether appendectomy performed in patients diagnosed with appendix tumor is sufficient. Patients and Methods: Patients undergoing appendectomy for any reason between October 2006 and October 2019 were retrospectiively reviewed. Patients with primary tumoral lesions in the appendix were included in the study. The patients were evaluated in terms of biological behavior groups, histopathological types, preoperative diagnosis, the first surgery and whether to have a second surgery. Results: It was determined that there were 132 patients [Male / Female: 45 (34,1%)/ 87(65,9%)] diagnosed with appendix tumor. There were 27 (20,5%) patients in“benign”category, 61 (46,2%) patients in“borderline”category, and 44 (33,3%) patients in“malignant”category. While 105 (79,5%) of the patients underwent“simple appendectomy”in the first operation, 27 (20,5%) patients underwent“extensive resection”. It was observed that 18 (17,1%) of 105 patients who underwent appendectomy in the first operation were applied wide resection, and 87 (82,9%) patients did not undergo additional surgery. Conclusions: It was concluded that appendectomy is sufficient in benign tumors and early- stage borderline tumors. In early-stage malignant tumors, there is a histopathological subtype (neuroendocrine tumor) in which appendectomy is adequate. In advanced tumors, aggressive surgical procedures should be applied in experienced centers because they provide survival benefit.