Yatlarda iç mekan tasarım parametrelerinin incelenmesi ve kullanıcı deneyimine etkileri
Analysis of interior design parameters on yachts and their effects on user experience
  1. Tez No: 855290
  2. Yazar: BÜŞRA ÖNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK KARACA ŞALGAMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial Design, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yat iç mekân tasarımı, diğer iç mekânların tasarımında olduğu gibi çağın anlayışına uygun stil ve üslupları takip eden bir süreci içermektedir. Ancak yatların kompleks yapıları, mimari ve yatlar arasındaki ilişkiyi multidisipliner bir bakış açısıyla incelemeyi gerektirmektedir. Bu çalışmada, yat iç mekân tasarımında kullanılan parametreler incelenmiş ve bu parametrelerin kullanıcı deneyimine etkileri araştırılmıştır. Kullanıcıların estetik, konfor, ergonomi, işlevsellik faktörleriyle ilişkileri, mekân deneyimini esas alarak analiz edilmiştir. Ülkemizde son yıllarda yat üretimi, yat mimarisi ve iç mekân tasarımı alanında kayda değer gelişmeler yaşanmıştır. Ancak, yat iç mekân tasarımıyla ilgili yapılan çalışmaların sınırlı olması ve bu alanda yeterli sayıda nitelikli mimar veya iç mimarın bulunmaması tespit edilen önemli bir eksikliktir. Türkiye'nin yat üretimindeki başarılı konumuna rağmen, yat tasarımı ve iç mimari tasarım alanında yabancı tasarımcılara yöneldiği gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın amacı ülkemizde henüz gelişmeye başlayan iç mekân yat tasarımının önemini vurgulamak ve yatların iç mimari tasarım parametrelerini kullanıcı deneyimini esas alarak incelemektir. Bu bağlamda tasarım süreci boyunca önemli bir konumda olan iç mimarın rolünü ele almak hedeflenmiş ve yat iç mekânlarında özgünlük kavramının varlığı sorgulanmıştır. Çalışmada literatür taraması, kişisel görüşmeler ve anketler yapılarak yatçılık sektörü hakkında bilgi edinilmiş ve yatların iç mekân tasarım parametreleri ile ilgili veriler toplanmıştır. Yatların iç mekân tasarım prensiplerinin daha iyi anlaşılması ve gelecekte yapılacak tasarımlara katki saglamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Yacht interior design, as in the design of other interior spaces, involves a process that follows styles and trends in line with the current understanding of the era. However, the complex structures of yachts require an analysis of the relationship between architecture and yachts from a multidisciplinary perspective. In this study, the parameters used in yacht interior design examined and the effects of these parameters on user experience investigated. Users' relationships with aesthetics, comfort, ergonomics and functionality factors are analyzed based on the interior space experience. In recent years, there have been important developments in the field of yacht production, yacht architecture and interior design in our country. However, the limited number of studies on yacht interior design and the lack of a sufficient number of qualified architects or interior designers in this field is an important deficiency. Despite Turkey's successful position in yacht production, it has been observed that it has turned to foreign designers in the field of yacht design and interior design. The aim of this study is to point up the importance of interior yacht design, which has just begun to develop in our country, and to examine the interior architectural design parameters of yachts based on user experience. Within this framework, it is aimed to explore the role of the interior architect, who has a vital position throughout the design process and the existence of the concept of originality in yacht interiors is questioned. In the study, information about the yachting industry was obtained by literature review, personal interviews and surveys and data on the interior design parameters of yachts collected. It is aimed to better understand the interior design principles of yachts and to contribute to future designs.