Lokal ileri evre küçük hücre dışıakciğer kanseri olgularda toraksa küratif radyoterapi uygulamaları sonrası gelişen plevral efüzyon sıklığı ve nedenleri
Locally advanced stage non-small cellthorax curative in cases of lung cancerdeveloping after radiotherapy applicationsfrequency and causes of pleural effusion
  1. Tez No: 855289
  2. Yazar: ALİ KICIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Toraks radyoterapisinin başta pnömoni ve fibrozis olmak üzere çeşitli akut ve kronik etkilerinin olduğu biliniyor. Ancak RT ilişkili plevral efüzyon ile ilgili literatür bilgileri kısıtlıdır. Görülme sıklığı, risk faktörleri ve patogenezi ile ilgili hala net olarak ortaya konulmuş bir veri bütünü yoktur. Çalışmamızda RT ilişkili plevral efüzyon sıklığı, RT protokolü ve tekniği ile ilişkisi, genel ve progresyonsuz sağkalıma etkileri araştırılmıştır. Gereç: Çalışmamız retrospektif olup 2019-2021 yılları arasında hastanemizde tanı alan ve takibine hastanemizde devam eden lokal ileri evre (3A/3B/3C) ve cerrahiye uygun bulunmayan erken evre (evre 1/evre 2) KHDAK tanılı, toraksa küratif RT uygulanan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, malignite ile ilgili verileri, uygulanan RT protokolü ve tekniği, konformal RT dozları kayıt edilmiştir. İlgili parametrelerin plevral efüzyon gelişimine etkileri istatistiksel açıdan incelenmiştir. Bulgular: Toplamda 2846 vaka taranmış olup dahil edilme ve dışlanma kriterlerini karşılayan 150 vaka ile başlamış olup 110 (%73,3) hastada takiplerde plevral efüzyon saptanmıştır. Plevral efüzyon saptanan hastalardan 5'inin (%4,5) plevral mayi örneklerinin patolojik incelemesinde malignite bulguları görülmesi analiz dışına alınmış ve araştırmaya 145 hasta ile devam edildi. %6,9'u (n=10) kadın, %93,1'i (n=135) erkektir. Olguların %53,1'i (n=77) 65 yaş altında, %46,9'u (n=68) 65 yaş ve üzerindedir. %73,1'inin (n=106) SCC, %16,6'sının (n=24) adenokanser ve %10,3'ünün (n=15) NOS olduğu görülmektedir. %2,06'sı (n=3) TNM evre 1, %10,34'ü (n=15) TNM evre 2, %87,58'i (n=127) TNM evre 3 olarak saptanmıştır. RT sonrası gelişen efüzyon ile RT protokolü ve RT tekniği arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir. Sonuç: RT sonrası plevral efüzyon sıklığı çalışmamızda %72 olarak literatürdeki çoğu çalışmadan yüksek saptanmıştır. Bu çalışma ile RT sonrası plevral efüzyonun tahmin edilenden daha sık görüldüğünü belirtmek isteriz. Çalışmamızda RT protokolü ile RT tekniği ile plevral efüzyon gelişimi arasında anlamlı ilişki saptamadık ancak efüzyon gelişen hastalarda mortalite riski SUV≥15,6 olgularda 2,7 kat, MLD≥1525 cGy olgularda 7 kat, V20≥%27,4 olgularda ise 3 kat artmış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Thoracic radiotherapy is known to have various acute and chronic effects, especially pneumonia and fibrosis. However, the literature on RT-related pleural effusion is limited. The incidence, risk factors and pathogenesis are still not clearly defined. In our study, we investigated the frequency of RT-related pleural effusion, its association with RT protocol and technique, and its effects on overall and progression-free survival. Materials: Our retrospective study included patients diagnosed with locally advanced (3A/3B/3C) and non-surgical early stage (stage 1/stage 2) NSCLC who underwent curative RT to the thorax between 2019 and 2021. Demographic data, malignancy-related data, RT protocol and technique, conformal RT doses were recorded. The effects of the related parameters on the development of pleural effusion were analyzed statistically. Results: A total of 2846 cases were screened and started with 150 patients who met the inclusion and exclusion criteria. Pleural effusion was detected in 110 (73,3%) patients during follow-up. Of the patients with pleural effusion, 5 (4,5%) patients were excluded from the analysis due to malignancy findings in the pathologic examination of pleural fluid samples and the study continued with 145 patients. 6,9% (n=10) were female and 93,1% (n=135) were male. While 53,1% (n=77) of the patients were under 65 years of age, 46,9% (n=68) were 65 years of age or older. 73,1% (n=106) were SCC, 16,6% (n=24) were adenocarcinoma and 10,3% (n=15) were NOS. 2,06% (n=3) were TNM stage 1, 10,34% (n=15) were TNM stage 2 and 87,58% (n=127) were TNM stage 3. There was no significant correlation between effusion after RT and RT protocol or RT technique. Conclusion: The frequency of pleural effusion after RT was 72% in our study, which is higher than most studies in the literature. With this study, we would like to emphasize that pleural effusion after RT is more common than expected. In our study, we did not find a significant correlation between RT protocol or RT technique and the development of pleural effusion; however, in patients with effusion, the mortality risk increased 2,7-fold in patients with SUV≥15,6, 7-fold in patients with MLD≥1525 cGy, and 3-fold in patients with V20≥27,4%.