Tarla pülverizatörlerinin penetrasyon ve pestisit sürüklenmesi performanslarını iyileştiren bir aparatın geliştirilmesi
Development of an apparatus that improves the penetration and pesticide drift performance of field sprayers
  1. Tez No: 855291
  2. Yazar: NEDİM YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER HÜSEYİN ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Makinelerı ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Buğday üretiminde ortaya çıkan pestisit kayıplarını önlemek ve etkili pestisit uygulamasını sağlamak çok önemlidir. Pestisit uygulamasında uygulama başarısının düşmesi ve gereksiz pestisit kullanımının yanında çevre ve canlıların olumsuz etkisini de dikkate almak gerekir. Bu çalışmada gerek pestisit sürüklenmesini gerekse penetrasyonu iyileştirmek amacıyla tarla pülverizatörlerine takılacak bir aparat geliştirilmiştir. Bu amaçla bir bum önüne takılan boru aparat ve arkasına takılan bir sac perde kullanılarak oluşturulan tasarım, klasik bir pülverizatör kullanılarak yapılan uygulama ile karşılaştırılmıştır. Bu amaçla kullanılan suya duyarlı kağıtlar yardımıyla damla örnekleri toplanmış ve değerlendirilmiştir. Geliştirilen bu aparatın buğday yetiştiriciliği yapılan tarım alanında başarısı ortaya konulmuştur. Denemelerde basınç değişiminin etkisine bakılarak doğru uygulama şartları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sürüklenmeyi önlemek amacıyla ilerleme yönüne göre bunun arka tarafını kapatan bir perde ve ön tarafına ürünü eğen bir boru aparat yerleştirilmiştir. Bu sayede gerek ilerleme hızı ile gerekse rüzgâr sebebiyle damlaların hareketi kısıtlanmış ve penetrasyon iyileşmiştir. Buna ek olarak pestisit sürüklenmesinin ortadan kalktığı gözlenmiştir. Ancak bunun etkisi ile bitki üzerinde kalan damla miktarı artmıştır. Bu da aşırı bir birikime sebep olmuştur. Basınç değişiminin etkisine bakıldığında basınç arttıkça genel olarak penetrasyon iyileşmiştir. Ancak damla boyutları üst üste gelme sebebiyle artış gösterirken üst yüzeylerde artışlar kaçınılmaz olmuştur. Bu sonuçlar ışığı altında bu sistem kullanımı sırasında meme ölçüsü azaltılabilir. Böylece daha küçük damlalar oluşacağından üst yüzeylerde görülen üst üste gelme ve birikim daha homojen olacağı beklenmektedir. Denemelerde uygulanan 4 bar basınç uygulaması ve meme delik çapının düşürülmesi çalışmanın başarısını daha da arttıracaktır. Denemeler göstermiştir ki klasik sisteme göre gerek penetrasyon gerekse sürüklenme açısından ürün eğici ve drift önleyici perde elemanlarından oluşan yeni sistem başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
It is very important to prevent pesticide losses in wheat production and to ensure effective pesticide application. In pesticide application, besides the decrease in application success and unnecessary use of pesticides, it is necessary to consider the negative effects of the environment and living organisms. In this study, an apparatus to be attached to field sprayers was developed in order to improve both pesticide drift and penetration. For this purpose, the design created by using a pipe apparatus attached in front of a boom and a sheet metal curtain attached behind it was compared with the application using a conventional sprayer. Drop samples were collected and evaluated with the help of water sensitive papers used for this purpose. The success of this developed apparatus in wheat cultivation area was demonstrated. In the experiments, the correct application conditions were tried to be determined by looking at the effect of pressure change. In order to prevent drift, a curtain covering the back side of the boom and a pipe apparatus that tilts the product in front of the boom were placed according to the feed direction. In this way, the movement of the drops was restricted both by the feed speed and the wind and the penetration was improved. In addition, it was observed that pesticide drift was eliminated. However, with the effect of this, the amount of drops remaining on the plant increased. This caused excessive accumulation. Considering the effect of pressure change, penetration generally improved as the pressure increased. However, while the drop sizes increased due to overlapping, increases in the upper surfaces were inevitable. In the light of these results, the nozzle size can be reduced during the use of this system. Thus, since smaller drops will be formed, it is expected that the overlapping and accumulation seen on the upper surfaces will be more homogeneous. The application of 4 bar pressure and decreasing the nozzle hole diameter will further increase the success of the study. The experiments have shown that the new system consisting of product tilting and anti-drift curtain elements has been successful in terms of both penetration and drift compared to the classical system.