Doğal madde ve kombinasyonlarının enzimatik In Vitro antimikrobiyal ve antiviral etkileri
In Vitro enzymatic, antimicrobial and antiviral effects of natural products and their combinations
  1. Tez No: 855311
  2. Yazar: EZGİ AK SAKALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DEMİRCİ, PROF. DR. MÜBERRA KOŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez kapsamında ticari Origanum ve Eucalyptus uçucu yağları ve ana bileşenlerinin birbiriyle ve standart etken maddelerle farklı kombinasyonlarının in vitro antimikrobiyal etkileri sinerjistik/antagonistik etkileşmeler açısından değerlendirilmenin yanı sıra, uçucu yağların ve ana bileşenlerinin potansiyel antiviral etkileri, enzimatik in vitro testler ile değerlendirilmiş, bulgular in silico yöntemlerle desteklenmiştir. Deneysel olarak mikrodilüsyon ve dama tahtası yöntemleri kullanılarak Origanum, Eucalpytus, karvakrol, timol, ampisilin, siprofloksasin kombinasyonlarının etkileri dört bakteri üzerinde incelenmiş seçilen en aktif (FİKİ
Özet (Çeviri)
In this present study, in vitro antimicrobial effects, with special emphasis on sinergistic/antagonistic interactions of commercial Origanum and Eucalyptus essential oils, and their major constituents, alone or in their various combinations with standard antmicrobials were evaluated. In addition, the potential antiviral effects were tested using in vitro enzymatic assays and in silico molecular docking. Antibacterial activity and synergistic interactions of Origanum, Eucalyptus, carvacrol, thymol, ampicillin, ciprofloxacin combinations were assessed via microdilution checkerboard method, where selected most active combinations (FICI index