Blockchain technology as a means to enhance international trade
Uluslararası ticareti geliştirmenin bir aracı olarak blockchain teknolojisi
- Tez No: 855315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Uluslararası ticaret, blok zincirinin kullanımıyla birlikte birçok sorunla karşı karşıya kalmıştır. Bu nedenle, uluslararası ticaretin dönüşebilmesi için teknolojinin yenilenmesi gereksinimi ortaya çıkmıştır. Bu sürecin mümkün olup olmadığını sağlamak için bu çalışmada tedarik zinciri yönetiminin nasıl çalıştığı analiz edilmiştir. Aynı zamanda, çalışma kapsamında ticaret ve finans sistemleri de incelenmiştir. Araştırma, mevcut sistemin dolandırıcılık riski içerdiğini, düzensiz olduğunu ve en düşük potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak blok zincirine dayalı bir çözüm bulunmaktadır. Bu çözüm, güvenlik, verimlilik ve şeffaflık gibi kritik işlevleri taşımaktadır. Ayrıca, bu araştırma kripto para alanındaki uygulamaları da içermektedir. Bunlar finans ve ticareti ve hatta tedarik zinciri yönetimi gibi alanlarda kullanılmaktadır. Blok zinciri sürecinde kullanılan örnekler arasında Voltron platformu, Food Trust ve TradeTrust projesi bulunmaktadır. Bu örnekler, tedarik zincirlerini, finansı ve diğer prosedürleri güvence altına almanın ne kadar kolay olduğunu göstermektedir. Blok zinciri teknolojisinin güvenilir olduğunu, dolayısıyla dolandırıcılık riskini azalttığını ve ticaretin daha yaygın hale geldiğini belirten bu örnekler büyük önem arzetmektedir. Ayrıca, çalışmanın odak noktası blok zincirinin daha fazla ölçeklenebilir olması ve ne gibi düzenlemelerin gerekli olduğunun belirlenmesi üzerinedir. Bu nedenle, bu çalışma blok zincirinin küresel ticarette standart haline gelmesinin önemini ortaya koymaktadır. Anahtar Kelimeler : Uluslararası Ticaret , Blockchain teknolojisi , Kağıtsız Ticaret.
Özet (Çeviri)
International trade has many issues that arise when the use of blockchain is also along with it. Hence, the technology needed to change to ensure international trade was transformed. So, to ensure there is a possibility in the process, we see how the supply chain works for the management. Also, the trade system and finance procedures are taken care of. The research shows that the system currently consists of fraud, is disorganized, and has the least potential. There is a solution based on blockchain. They carry some critical functions of security, efficiency as well as transparency. Moreover, this research shows the applications of cryptocurrency space. Those have the finance trade and even the management of the supply chain. The examples used for the blockchain process include the Voltron platform, Food Trust, and TradeTrust project. It shows how easy it is to secure the supply chains, the finances, and other procedures. Those are some of the examples that tell how blockchain technology is indeed trusted, which in turn reduces fraud, and even trade is more common then. The focus is also on the study of how there can be more scalability and considerations for regulations. Hence, the study makes sure that blockchain is standard in global trade. Keywords : International Trade , Blockchain technology , Paperless Trade .