Erken membran rüptürü olan gebeliklerde kinürenin yolağı ile ilişkili parametrelerdeki değişikliklerin değerlendirilmesi
Erken membran rüptürü olan gebeliklerde kinürenin yolaği ile ilişkili parametrelerdeki değişikliklerin değerlendirilmesi
- Tez No: 855316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ KARAKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Erken Membran Rüptürü Olan Gebeliklerde Kinürenin Yolağı İle İliŞkili Parametrelerdeki DeğiŞikliklerin Değerlendirilmesi, Dr. Vildan Kılıç, Tıpta Uzmanlık Tezi, Sivas, 2023 Bu çalışmada, 20-37 gebelik haftaları arasında olup erken membran rüptürü (EMR) tanısı alan gebelerin klinik özelliklerinin ve kinürenin yolağı metaboliteleri ile ilişkili parametrelerin incelenmesi amaçlanmıştır. Randomize kontrollü tipte olan bu çalışmaya, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Obstetri Kliniği'nde 1 Ocak 2023 – 31 Temmuz 2023 tarihleri arasında EMR nedeniyle başvuran 60 EMR olgusu ve 60 sağlıklı gebe dahil edilmiştir. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında EMR grubunda sigara içme sıklığı (%10,0'e karşı %46,7; p1,53 ng/mL kesim noktasında %68,3 sensitivite ve %80,0 spesifite ile EMR'yi öngörebiliyordu (AUC: 0,818 [%95 GA: 0,744 - 0,891], p6,875 ng/mL kesim noktasında %51,7 sensitivite ve 90,0 spesifite ile (AUC: 0,673 [%95 GA: 0,574 - 0,771], p = 0,001) EMR'yi öngörebiliyordu. Sigara içme durumu ile Anthranilic acid düzeyi arasında pozitif yönde korelasyon ilişkisi olduğu belirlendi (r = 0,204, p = 0,026). Sonuç olarak bu çalışmada, 3-OH-Anthranilic acid, Kynurenic acid ve Anthranilic acid parametrelerinin EMR ile ilişkili olduğu ve belirli kesim noktasında EMR olgularını anlamlı düzeyde ayırt edebildiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the clinical characteristics and parameters associated with the metabolites of the kynurenine pathway in pregnant women between 20-37 weeks of gestation who were diagnosed with preterm premature rupture of membranes (PPROM). In this randomized controlled study, 60 PPROM cases and 60 healthy pregnant women who were admitted to Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, Obstetrics Clinic between January 1, 2023 and July 31, 2023 were included.