Alzheimer ve parkinson hastalıklarının tedavisinde etkili olabilecek yeni bileşiklerin tasarımı, sentezi ve biyolojik etkilerinin araştırılması
Design, syntheis and investigation of the biological effects of new compounds that may be effective in the treatent of alzheimer and parkinson's diseases
- Tez No: 855322
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZKAY, DOÇ. DR. BEGÜM NURPELİN SAĞLIK ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Alzheimer ve parkinson hastalığı, kişinin hayat kalitesini bilişsel, duygusal ve davranışsal işlevlerdeki bozulmalar nedeniyle azaltmaktadır. İnsanların yaşam süresinin uzaması ve yaşlı nüfusunun artmasıyla birlikte modern tıp alanındaki gelişmelere rağmen bu iki hastalık dünya çapında önemli bir sorun olmaya başlamıştır. Bu iki hastalığın yaygınlaşması, hasta bakımı ve sağlık harcamaları konusunda ülke ekonomilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Şu anda kullanılan ilaç tedavileri sadece semptomatik olup, bu konuda yeni ilaçlar bulmak için araştırmalar yapılmaktadır. Antikolinesteraz ve monoamin oksidaz enzimlerini inhibe eden çeşitli şalkon türevleri son yıllarda yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Bu projede, şalkon grubu içeren 9 yeni bileşik sentezlenmiştir. Bileşiklerin yapıları 1H NMR, 13C NMR ve mass spektroskopisi yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Son bileşiklerin kolinesteraz ve monoamin oksidaz enzimlerine karşı inhibisyon etkisi değerlendirilmiştir. Ayrıca, etkili bileşiklerin ilgili enzimlere bağlanma şekilleri moleküler modelleme ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's and Parkinson's disease reduce a person's quality of life due to impairments in cognitive, emotional and behavioral functions. Despite the advances in modern medicine as people's life expectancy increases and the elderly population increases, these two diseases have become an important problem worldwide. The spread of these two diseases negatively affects the country's economies in terms of patient care and health expenditures. The drug treatments currently used are only symptomatic, and research is being carried out to find new drugs in this regard. Various chalcone derivatives that inhibit anticholinesterase and monoamine oxidase enzymes have emerged in recent studies. In this project, 9 new compounds containing chalcone groups were synthesized. The structures of the compounds were elucidated by 1H NMR, 13C NMR and mass spectroscopy methods. The inhibition effect of the last compounds against cholinesterase and monoamine oxidase enzymes was evaluated. Additionally, the binding patterns of effective compounds to relevant enzymes were analyzed by molecular modelling.