Psikiyatri servisinde tekrarlayan hasta yatışı ile ilişkili etmenler
Factors associated with rehospitalization in the psychiatry outpatient clinic
  1. Tez No: 855323
  2. Yazar: MEHMET AKİF SUDA
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ SAVAŞ ÇİLLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kurumsuzlaştırma politikalarının ardından psikiyatri hastalarında tekrarlayan yatış önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu çalışmada psikiyatri servisinde tekrarlayan hasta yatışıyla ilişkili olabilecek sosyodemografik, klinik ve toplumsal faktörlerin tespit edilmesi ve aradaki ilişkinin açığa çıkarılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Nisan 2011 ile Mart 2020 tarihleri arasında Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi Psikiyatri Servisinde yatan 2903 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalardan taburcu olduktan sonraki 1 yıl içinde 2 veya daha fazla tekrar yatışı olanlar döner kapı hastası olarak tanımlandı. BULGULAR: Döner kapı hastalarının daha genç, daha yüksek oranda bekar olduğu, tedavilerinde daha yüksek oranda depo antipsikotik, klozapin ve EKT kullanıldığı, TRSM başvuru sayılarının daha fazla olduğu tespit edildi. Şizofreni ve diğer psikotik bozukluklar tanılı hastaların tekrarlayan yatışlarının daha fazla olduğu bulundu. Depo antipsikotik ve klozapin tedavisi, EKT ve TRSM takibi sonrasında tekrarlayan yatışların öncesine göre azaldığı bulundu. SONUÇ: Sık tekrarlayan yatışı olan hastaların depo antipsikotik, klozapin, EKT ve TRSM başvurusu sonrası yatış sayısı azalmaktadır. Sık tekrarlı yatışların daha iyi anlaşılması için hastalık şiddeti, belirti profili ve tedavi uyumuyla ilgili diğer değişkenler, hasta bakımı ve sosyal destek özelliklerinin araştırılması faydalı olabilir. Tekrarlayan yatışı fazla olan hastalarda depo antipsikotik, klozapin gerekirse EKT kullanımı düşünülebilir. Hastaların TRSM'ye düzenli gitmesi teşvik edilebilir.
Özet (Çeviri)
AIM: Following deinstitutionalization policies, rehospitalizations in psychiatric patients have become an important problem. This study aimed to identify sociodemographic, clinical and social factors that may be associated with recurrent hospitalization in the psychiatric ward and to reveal the relationship between them. MATERIALS AND METHODS: 2903 patients hospitalized in the Psychiatry Service of Sakarya Training and Research Hospital between April 2011 and March 2020 were included in the study. Patients who had 2 or more rehospitalizations within 1 year after discharge were defined as revolving door patients. RESULTS: It was determined that revolving door patients were younger, had a higher rate of being single, had a higher rate of using depot antipsychotics, clozapine and received ECT in their treatment, and had a higher number of CMHC applications. In this study that patients diagnosed with schizophrenia and other psychotic disorders had more rehospitalizations. It was founded that after depot antipsychotics and clozapine treatment, ECT and CMHC follow-up, recurrent hospitalizations decreased compared to before. CONCLUSION: The number of patients with frequent rehospitalizations decreases after the application of depot antipsychotics, clozapine, ECT and CMHC. To better understand frequent rehospitalizations, it may be useful to investigate disease severity, symptom profile and other variables related to treatment compliance, patient care and social support characteristics. In patients with many recurrent hospitalizations, the use of depot antipsychotics and clozapine, if necessary, ECT may be considered. Patients may be encouraged to visit CMHC regularly.