Mucor Miehei'den elde edilen lipaz (piccantase A) enziminin beyaz peynirin olgunlaşmasında kullanılması üzerine araştırmalar
Research on using of lipase (piccantase A) from Mucor Miehei on the ripening of white pickled cheese
- Tez No: 85534
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK GÖNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET MUCOR MIEHEI ' DEN ELDE EDİLEN LİPAZ (PICCANTASE A) ENZİMİNİN BEYAZ PEYNİRİN OLGUNLAŞMASINDA KULLANILMASI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR DİNKÇÎ,Nayil Yüksek Lisans Tezi, Süt Teknolojisi Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sıddık GÖNÇ Temmuz 1999, 119 sayfa Bu araştırmada, Beyaz peynirde olgunlaşmanın hızlandırılması ve inek sütünden üretilen Beyaz peynire koyun peyniri aramasının kazandırılması amacıyla ticari ismi“Piccantase A”olan mikrobiyel esteraz / lipaz preparatının kullanılabilirliği araştınlmıştır. Peynire işlenecek süt dört eşit kışıma bölünmüş, ilk kısım Kontrol olarak ayrılmış 2., 3. ve 4. kışıma sırasıyla 2 gr / 100 1 süt (A), 3 gr / 100 1 süt (B) ve 4 gr / 100 1 süt (C) oranında Piccantase A enzimi ilave edilerek üretim gerçekleştirilmiştir. Peynirler olgunlaşmanın 0., 15., 30. ve 45. günlerinde fiziksel-kimyasal ve duyusal testlere tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlardan, farklı oranlarda ilave edilen Piccantase A enziminin sadece Toplam Serbest Yağ Asitleri değerlerinde önemli (P0,01) derecede etkilenmediği görülmüştür. Duyusal kriterler dikkate alındığında, hedeflenen hafif pikant tad ve aramaya ulaşılamamıştır. Anahtar sözcükler : Olgunlaşmanın hızlandırılması, lipaz, Beyaz peynir
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT RESEARCH ON USING OF LIPASE (PICCANTASE A) FROM MUCOR MIEHEI ON THE RIPENING OF WHITE PICKLED CHEESE DİNKÇİ,Nayil MSc in Milk Technology Supervisor : Prof. Dr. Sıddık GÖNÇ July 1999, 119 pages In this study, the usability of microbial esterase/lipase preparation having a brand name“Piccantase A”in order to accelerate of ripening and form of sheep milk cheese flavour in the white cheese produced from cow milk. At first, raw milk was divided into four equal parts. The first one was used for control and the enzyme of Piccantase A was added to the other three parts at the level of 2 g /100 1 milk (A), 3 g / 100 1 milk (B) and 4 g / 100 1 milk, respectively. Then they were processed to white pickled cheese. Physical, chemical and sensorial analysis were made on the cheese samples in the 0, 15, 30 and 45th days of storage.