Sağlıklı bireylerde servikal ve torakal bölgeye uygulanan kayropraktik manipülasyonun otonom sinir sistemi ve solunum parametreleri üzerine anlık etkisinin karşılaştırılması
A comparison of the immediate effect of chiropractic manipulation applied to the cervical and thoracic region on autonomic nervous system and respiratory parameters in healthy individuals
- Tez No: 855340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BAŞAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlıklı bireylerde servikal ve torakal bölgeye uygulanan kayropraktik manipülasyonun otonom sinir sistemi, solunum parametreleri, tansiyon, nabız, oksijen satürasyonuna anlık etkisini araştırmaktır. Araştırma grupları 18-25 yaş arasındaki sağlıklı bireylerden randomize olarak seçilip Kontrol Grubu (KG, n=25 ) 12 erkek (E), 13 kadın (K) Servikal Bölge Grubu (SBG, n=25) 12K/13E, Torakal Bölge Grubu (TBG, n=25) 13E/12K olmak üzere 3'e ayrıldı. Servikal bölge grubuna sırtüstü pozisyonda servikal kayropraktik manipülasyon uygulandı. Torakal bölge grubuna yüzüstü pozisyonda torakal kayropraktik manipülasyon uygulandı ve ölçümler uygulama öncesi (UÖ) ve uygulamadan hemen sonra (US) yapılıp kaydedildi. Kontrol grubuna hiçbir uygulama yapılmadan 30 dakika arayla ölçümler tekrarlandı. Tüm gruplardaki katılımcılara uygulama öncesinde ve sonrasında değerlendirme yapıldı. Katılımcıların solunum parametreleri (FVC, FEV1, FEV1/FVC ve PEF) spirometre cihazıyla, OSS değerlendirmesinde Kalp atış hızı değişikliği (HRV) polar H10 cihazı ile tansiyon değerleri Omron M3 Comfort dijital tansiyon aleti ölçülürken nabız ve satürasyon (SpO2) değerleri Braun Pulse Oksimetre cihazı ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the instantaneous effect of chiropractic manipulation applied to the cervical and thoracic regions on the autonomic nervous system, respiratory parameters, blood pressure, pulse and oxygen saturation in healthy individuals. Research groups were randomly selected from healthy individuals between the ages of 18-25. Control Group (CG, n=25) 12 men (M), 13 women (F) Cervical Region Group (CRG, n=25) 12F/13M, Thoracic Region Group ( TRG, n=25) was divided into 3: 13M/12F. Cervical chiropractic manipulation was applied to the cervical region group in the supine position. Thoracic chiropractic manipulation was applied to the thoracic region group in the prone position and measurements were made and recorded before the treatment (BT) and immediately after the treatment (AT). Measurements were repeated every 30 minutes without any application to the control group. Participants in all groups were evaluated before and after the application. Respiratory parameters of the participants (FVC, FEV1, FEV1/FVC and PEF) were measured with the spirometer device, heart rate change (HRV) in the ANS evaluation, blood pressure values with the polar H10 device, pulse and saturation (SpO2) values while measuring with the Omron M3 Comfort digital blood pressure monitor, Braun Pulse Oximeter device. was measured with .