Sağlıklı bireylerde oturmada farklı ayak pozisyonlarının rahatsızlık hissi, ağırlık aktarımı ve postür üzerine biyomekanik etkileri
Biomechanical effects on the discomfort feeling, weight bearing and posture on the healthy individuals of the different foot positions in sitting
  1. Tez No: 628917
  2. Yazar: FATMA BETÜL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu çalışma, sağlıklı bireylerde oturmada farklı ayak pozisyonlarının rahatsızlık hissi, ağırlık aktarımı ve postür üzerine biyomekanik etkilerini değerlendirmek amacıyla planlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 18-25 yaş aralığında 30 sağlıklı gönüllü birey dahil edildi. Demografik bilgiler alındıktan sonra bireylerin, kas kuvveti, postür analizi, core kuvveti değerlendirildi. Bireyler belirlenen farklı 6 ayak pozisyonundan test edilecek oturma pozisyonuna alınıp, omurga ve başlarını dik tutmaları istenerek 30 dakikalık bekleme süresi başlamadan modifiye fonksiyonel uzanma testi, ağırlık aktarımı ve rahatsızlık hissi değerlendirildi. Bireylerin omurga ve pelvik tilt açısını değerlendirmek amacıyla lateralden, torakal 12. vertebra seviyesinden görüntüleri kaydedildi. Bekleme sürecinde rahatsızlık hissinin ilk arttığı zamanki süre ve rahatsızlık hissi tekrar değerlendirildi. Otuzuncu dakikada sırasıyla ağırlık aktarımı ve rahatsızlık hissi değerlendirildi, lateral görüntü kaydedildi ve modifiye fonksiyonel uzanma testi tekrarlandı. Bulgular: Araştırmaya yaş ortalaması 22.63 ± 2.14 olan toplam 30 (13 kadın, 17 erkek) sağlıklı gönüllü birey ile tamamlandı. Oturma pozisyonunda belirlenen ayak pozisyonlarının başlangıç ve 30.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to evaluate the discomfort of different foot positions in sitting healthy individuals, weight transfer and biomechanical effects on posture. Material and Method: 30 healthy volunteers between the ages of 18-25 were included in the study. After demographic information was obtained, individuals' muscle strength, posture analysis, core strength were evaluated. Individuals were taken from 6 different foot positions to the sitting position to be tested and asked to keep their spine and head upright, before the 30-minute waiting period started, modified functional reach test, weight transfer and discomfort were evaluated. In order to evaluate the spine and pelvic tilt angle of the individuals, images from the lateral, thoracic 12th vertebra level were recorded. During the waiting period, the time when the discomfort first increased and the discomfort were reassessed. Thirty minutes, weight transfer and discomfort were evaluated respectively, the lateral view was recorded and the modified functional reach test was repeated. Results: The study was completed with a total of 30 (13 women, 17 men) healthy volunteers with an average age of 22.63 ± 2.14.