Erciyes fayı'nın aktif tektonik ve paleosismolojik özellikleri (orta anadolu fay sistemi, Türkiye)
Active tectonic and paleosesimological features of the erciyes fault (Central Anatolian fault system, Turkey)
- Tez No: 855341
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SÖZBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Orta Anadolu Fay Sistemi, Anadolu Bloğu'nun içsel deformasyonunda önemli bir yere sahip olup, kuzeydoğudan güneybatıya doğru sırasıyla sol yanal doğrultu atımlı Deliler Fayı, çoğunlukla normal bileşenli Kayseri bölgesi diri fayları ve sol yanal doğrultu atımlı Ecemiş Fayı ile temsil olunur. Erciyes Fayı, Erciyes Stratovolkanı'nın ana çıkış merkezi olan Erciyes Dağı'nı ve Ali Dağı ve Lifos Tepe gibi parazit volkan konilerini kesen, 56 km uzunluğunda, K35⁰D genel doğrultusuna sahip ve kuzeybatıya eğimli normal ya da sol yanal doğrultu atım bileşenli normal fay parçalarından oluşan aktif bir yapıdır. Erciyes Fayı'nın üretebileceği maksimum deprem büyüklüğü 7,17 Mw, en büyük yer değiştirme 3,03 metre, ortalama yer değiştirme miktarı ise 1,17 metre olarak hesaplanmıştır. Paleosismolojik hendek çalışmalarına göre, Erciyes Fayı üzerinde son 27000 yıldan günümüze en az üç deprem meydana gelmiş en son depremden günümüze kadar yaklaşık 15000 yıl geçmiştir. Hendeklerde, volkanik etkinliği temsil eden tefra seviyeleri ve bu seviyeleri kesen fayların bir arada görülmesi, Erciyes Fayı'nın tarihsel dönemlerde Erciyes Volkanizması'na eşlik ettiğine işaret etmektedir. 2.73±08 milyon yıl yaşlı Valibaba ignimbiritindeki 273 metre düşey yer değiştirme miktarına göre, fayın uzun dönem yıllık kayma hızı 0,01 mm olarak hesaplanmıştır. Son depremden günümüze kadar geçen yaklaşık 15000 yılda 0,01mm/yıl'lık kayma hızı dikkate alındığında, 1,5 metre düşey atım meydana getirebilecek Mw 7,34 büyüklüğünde bir depremin yamulma enerjisinin biriktiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Central Anatolian Fault System has an important place in the internal deformation of the Anatolian Block and is represented by the left-lateral strike-slip Deliler Fault, Kayseri region active faults that has mostly normal component and the left-lateral strike-slip Ecemiş Fault from northeast to southwest, respectively. The Erciyes Fault is an active fault consisting of normal or left-lateral strike-slip component normal fault segments with a length of 56 km, a general direction of N35⁰E, and inclined to the northwest, cutting Erciyes Mountain, which is the main outlet center of the Erciyes Stratovolcano, and parasitic volcano cones such as Ali Mountain and Lifos Tepe. The maximum earthquake magnitude that the Erciyes Fault can produce is calculated as 7.17 Mw, the largest displacement is 3.03 meters, and the average displacement is 1.17 meters. According to paleoseismological trench studies, at least three earthquakes have occurred on the Erciyes Fault in the last 27000 years and approximately 15000 years have passed since the last earthquake. The coexistence of tephra levels representing volcanic activity in the trenches and the faults cutting these levels indicate that the Erciyes Fault accompanied the Erciyes Volcanism in historical periods. According to the 273-meter vertical displacement amount in the 2.73±08 million-year-old Valibaba ignimbrite, the long-term annual slip rate of the fault was calculated as 0.01 mm. Considering the slip rate of 0.01 mm/year in the approximately 15000 years since the last earthquake, it is considered that the strain energy of an earthquake with a magnitude of Mw 7.34, which could create a vertical slip of 1.5 meters, has accumulated.